ساده شدن شرایط دریافت روادید تاجیکستان برای اتباع برخی کشورها

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در پارلمان تاجیکستان موضوع ساده کردن مقررات ویزای این کشور برای اتباع خارجی بررسی شد

دولت تاجیکستان در صدد است، به طور یک‌جانبه مقررات ویزا را برای اتباع برخی از کشورهای خارجی ساده کند.

محمودجان صابراف، معاون اول وزیر خارجه تاجیکستان، روز چارشنبه ۲۳ مه، ضمن معرفی پیش‌نویس قانون اصلاح “قانون در باره وضع حقوقی شهروندان خارجی در تاجیکستان” در اجلاس مجلس نمایندگان این کشور گفت، دولت تاجیکستان در مورد ساده کردن مقررات روادید با ممالک خارجی تصمیم خواهد گرفت.

آقای صابراف گفت، ممکن است مقررات روادید تاجیکستان به مدت یک ماه برای اتباع آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای آسیای جنوبی لغو شود.

او هدف از این اقدام دولت تاجیکستان را نوعی تلاش برای جلب بیشتر سرمایه خارجی به اقتصاد کشور و توسعه جهانگردی عنوان کرد.

فعلاً ترکیه، مصر، سنگاپور و مالزی به طور یک‌جانبه مقررات روادیدی را به مدت یک ماه برای اتباع تاجیکستان لغو کرده‌اند.

اما پیشنهاد ایران برای لغو مقررات روادید میان این کشور و تاجیکستان به دلایل نامعلوم از جانب تاجیکستان پشتیبانی نشد.

در همین حال، کارشناسان یکی از انگیزه‌های امکان لغو مقررات روادید برای شهروندان آمریکا و اتحادیه اروپا را به حضور نیروهای این کشورها در افغانستان و مسائل حمل و نقل کالای غیرنظامی به این نیروها از طریق تاجیکستان مربوط خوانده‌اند.

در پی کشته شدن ۲۴ سرباز پاکستانی در یک حمله هوایی نیروهای ناتو در ماه دسامبر سال گذشته دولت پاکستان مرزهای زمینی خود را به روی کامیون‌های حامل تدارکات ناتو بسته است.

در دیدار آصف علی‌ زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، با مقامات بلندپایه آمریکا در حاشیه‌ اجلاس سران کشورهای عضو ناتو در شیکاگوی آمریکا مشکل بازگوشایی مسیر عبور کاروان‌های تدارکاتی ناتو از طریق پاکستان حل نشده است.

جانب پاکستان برای اجرای این امر کمک هنگفت مالی را تقاضا کرده، اما مقامات آمریکا موافقت نکرده‌اند.

از این لحاظ، امکان دارد بخش عمده تدارکات ناتو از طریق کشورهای آسیای مرکزی، از جمله، توسط خاک تاجیکستان به نیروهای ناتو در افغانستان منتقل شود.

ضمناً، روز دوشنبه ۲۱ مه، لیئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، در شهر شیکاگو با هیئت‌های کشورهای آسیای مرکزی دیدار و موضوع خروج نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان در سال ۲۰۱۴ را مطرح کرده است.

همچنین، بنا به اطلاع دفتر مطبوعات وزارت خارجه تاجیکستان، بعد از ظهر ۲۱ مه، همراه‌خان ظریفی، وزیر خارجه این کشور، با دوید سیدنی، معاون وزیر دفاع آمریکا در امور افغانستان، پاکستان و آسیای مرکزی نیز دیدار کرده است.

این منبع افزود، در این دیدار مسائل مربوط به همکاری این دو کشور در مسائل افغانستان، مبارزه مشترک علیه تروریسم و مواد مخدر و کمک فنی آمریکا در تحکیم مرزهای جنوبی تاجیکستان بررسی شده است.

مطالب مرتبط