پلیس با معترضان در جمهوری آذربایجان برخورد کرد

پلیس با معترضان در جمهوری آذربایجان برخورد کرد حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پلیس نزدیک به سی نفر از معترضان را بازداشت کرده است

پلیس در باکو، پایتخت جمهوری آذریایجان با معترضان ضد دولتی برخورد کرده است.

مخالفان دولت در روزهای برگزاری مسابقات یوروویژن و با استفاده از توجه رسانه‌های خارجی به این کشور، در باکو دست به تظاهرات زدند که با واکنش پلیس مواجه شدند.

معترضان در برابر ساختمان تلویزیون دولتی این کشور در پایتخت تجمع کرده و خواهان رسانه‌های آزاد و بدون سانسور و آزادی کلیه زندانیان سیاسی شدند.

پلیس نزدیک به سی نفر از معترضان را بازداشت کرده است.

تظاهرات امروز، چند ساعت پیش از برپایی مسابقات نیمه نهایی یوروویژن صورت گرفت.

فعالان مخالف دولت می‌گویند دولت از این رویداد پرطرفدار برای به تصویر کشیدن کشوری مترقی در انظار جهانیان استفاده می‌کند و موارد نقض حقوق بشر را پنهان می‌کند.

پلیس لباس شخصی در تظاهرات امروز، چند تظاهرکننده را بازداشت کرد و درگیری‌هایی میان مردان و زنانی تظاهرات کننده و پلیس صورت گرفت.

لباس شخصی‌ها توانستند چند معترض را کشیده و سوار خودروها کنند.

یک مقام سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل گفته است که این نهاد برای مدت طولانی در مورد "نقض جدی" حقوق بشر در جمهوری آذربایجان اطلاع رسانی کرده است.

عفو بین‌الملل می‌گوید جمهوری آذربایجان، آزادی بیان را سرکوب می‌کند، با سازمان‌های غیر دولتی، مخالفان و روزنامه‌نگاران منتقد و هر فردی که حکومت الهام علی‌اف را نقد کند، برخورد می‌کند.

این سازمان ار دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی خواسته تا موضع شدید‌تری را در قبال جمهوری آذربایجان اتخاذ کنند.

جان دولهویزن، یک مقام عفو بین‌الملل در عین حال خاطرنشان کرده که این سازمان حقوق بشری خواهان تحریم رویداد اصلی یوروویژن نیست.

مطالب مرتبط