رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری مصر ادامه دارد

انتخابات ریاست جمهوری مصر حق نشر عکس Reuters
Image caption در این انتخابات، اسلامگراها با سکولارها و انقلابیون با وزیران دوران مبارک با هم رقابت می کنند

۱۵ ماه پس از کنار رفتن حسنی مبارک از قدرت، مصری ها برای دومین روز پیاپی در اولین انتخابات ریاست جمهوری مصر شرکت می کنند.

گزارش شده است که همچنان صف هایی از رأی دهندگان در مراکز اخذ رای تشکیل شده است، هر چند که این صف ها به اندازه روز چهارشنبه، اولین روز رأی گیری، طولانی گزارش نشده است.

در مجموع، ۱۲ نامزد ریاست جمهوری در این انتخابات شرکت کرده اند؛ در این انتخابات، اسلامگراها با سکولارها و انقلابیون با وزیران دوران مبارک با هم رقابت می کنند.

شورای عالی نیروهای مسلح مصر که در فوریه ۲۰۱۱ قدرت را در مصر دست گرفت، وعده داده است که انتخاباتی آزاد برگزار شود.

روز چهارشنبه در بسیاری از نقاط رأی گیری صف های طولانی تشکیل شده بود، و گزارش ها از برگزاری آرام روند رأی گیری در بیشتر مناطق حکایت داشت.

با این حال، در قاهره، عده ای از اعتراض کنندگان، به سمت احمد شفیق، آخرین نخست وزیر حسنی مبارک و از نامزدهای ریاست جمهوری مصر، لنگه کفش پرتاب کردند.

همچنین گزارش شده است که در برخی مراکز رأی گیری، زنانی که روبنده های کامل داشته اند، اجازه رأی دادن نیافته اند.

آمریکا این انتخابات را یک "نقطه عطف بسیار مهم" در گذار نظام حکومتی مصر به دموکراسی خوانده است.

پنجاه میلیون نفر در مصر واجد شرایط رأی دادن هستند و انتظار می رود نتایج اولیه، تا روز جمعه مشخص شود.

رئیس جمهوری آینده باید حداکثر مطلق آرا را به دست آورد و در صورتی که هیچیک از نامزدهای شرکت کننده در مرحله اول به کسب این میزان از آرا موفق نشود، انتخابات مرحله دوم با حضور دو نامزد حائز بیشترین شمار آرا در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن برگزار خواهد شد.

نتیجه نهایی انتخابات در ماه آینده معلوم می شود و شورای عالی نیروهای مسلح اعلام کرده است که تا پایان ماه ژوئن، تمامی اختیارات سیاسی خود را به رئیس جمهوری جدید انتقال خواهد داد.

بهار عربی در سال گذشته میلادی در تونس آغاز شد و الهام بخش طرفداران دموکراسی در سراسر دنیای عرب شد.

حسنی مبارک که به مدت سه دهه، قدرت را در مصر در دست داشت، روز یازدهم فوریه ۲۰۱۱، پس از هجده روز اعتراض در قاهره از قدرت کنار رفت.

رئیس جمهوری سابق مصر به اتهام نقش داشتن در قتل معترضان محاکمه شده و در انتظار رأی دادگاه است که قرار است تا یک ماه دیگر صادر شود.

مطالب مرتبط