آمریکا از برخورد اسرائیل با پناهجویان انتقاد کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption پناهجویان شبها را تا صبح در خیابان به سر می برند

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که اسرائیل با رد پناهندگی هزاران پناهجوی آفریقایی، آنها را از اساسی ترین خدمات اجتماعی از جمله خدمات بهداری، محروم کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود در خصوص عملکرد حقوق بشر کشورهای مختلف گفته است حکومت اسرائیل سال گذشته از ۴۶۰۰ درخواست پناهندگی تنها یک مورد را پذیرفته است.

گزارش حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا می افزاید هزاران پرونده پناهندگی دیگر هم که عمدتا از اتباع کشورهای سودان و اریتره هستند، همچنان مفتوح و بلاتکلیف هستند.

مقامات حکومتی در اسرائیل هنگام سخن گفتن در خصوص پناهجویان از الفاظی چون "نفوذی ها"، "غده سرطانی" و "بلای ملی" استفاده می کنند و این سبب برانگیختن نفرت عمومی نسبت به پناهجویان می شود.

پس از تظاهرات خشونت آمیز علیه حضور مهاجران سیاهپوست در جنوب تل آویو در روز چهارشنبه گذشته، گزارشها از آن شهر حکایت از آن دارد که حضور ماموران حکومتی برای تامین امنیت در آن منطقه تقویت شده است.

'جامعه ای نژادپرست و بیمار'

حق نشر عکس Getty
Image caption مقامات حکومتی در اسرائیل هنگام سخن گفتن در خصوص پناهجویان از الفاظی چون "نفوذی ها"، "غده سرطانی" و "بلای ملی" استفاده می کنند و این سبب برانگیختن نفرت عمومی نسبت به پناهجویان می شود

تام سگو که یک مفسر امور اجتماعی در اسرائیل است، گفته است که جو نژاد پرستانه او را از هر چیز دیگری بیشتر نگران می کند.

او می گوید چندین سال است که با اتخاذ مواضع ضد شهروندان عرب در پارلمان، جامعه اسرائیل به سمت نژاد پرستی حرکت می کند. "من فکر می کنم این جامعه الان به شدت بیمار است."

اخیرا به دو ساختمانی که پناهجویان در آنها زندگی می کرده اند بمبهای آتشزا پرتاب شده و در تظاهرات اخیر نیز اسرائیلی ها به پناهجویان حمله کرده و اموال آنها را تخریب می کرده اند.

بشیر، جوانی ۳۲ ساله است که چهار سال پیش از منطقه جنگزده دارفور در غرب سودان فرار کرد. او به دنبال یک مامن بود اما می گوید در اسرائیل امنیت نیافته است و حتی می ترسد برای خریدن غذا به مغازه ها برود.

روزنامه هاآرتص نوشته است که ۱۷ نفر به اتهام حمله به پناهجویان و کتک زدن آنها بازداشت شده اند.

مطالب مرتبط