درخواست برای بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری مصر

حق نشر عکس AP
Image caption در مصر نیروهای نظامی اجازه شرکت در انتخابات را ندارند

در مصر تعدادی از نامزدهای ریاست جمهوری که از رسیدن به دور دوم انتخابات بازمانده اند، خواستار بازشماری آرای مرحله اول شده اند.

یکی از سخنگویان حمدین صباحی، کاندیدای ملی گرا از حزب الکرامه که در مرحله اول انتخابات سوم شده، گفته است که روز یکشنبه ۲۷ مه درخواستی را برای به تعویق افتادن مرحله دوم انتخابات ارائه خواهند کرد.

عمرو موسی، وزیر امور خارجه سابق مصر هم که در انتخابات ریاست جمهوری پنجم شده است، از دادستان عمومی خواسته است تا درباره دور اول انتخابات تحقیقاتی انجام دهد.

بر اساس نتایج غیر رسمی که از طریق رسانه های دولتی مصر منتشر شده، آقای صباحی با ۷۰۰ هزار رای موفق نشده که به دور دوم انتخابات راه یابد.

آقای صباحی گفته است که نیروی های نظامی به طور غیرقانونی در این انتخابات شرکت کرده اند.

یک افسر پلیس بعضی از همکارانش را به صدور ۹۰۰ هزار کارت شناسایی برای نیروهای نظامی متهم کرده است. البته در این کارت ها اشاره ای به شغل این افراد نشده است.

در مصر، نیروهای نظامی اجازه شرکت در انتخابات را ندارند.

گزارش های دریافتی همچنین حاکی است که عبدالمنعم ابوالفتوح، کاندیدای مستقل هم قصد دارد درخواستی را در مورد تحقیق در نتیجه دور اول انتخابات ارائه دهد.

دو کاندیدایی که به دور دوم انتخابات راه یافتند محمد مرسی، کاندیدای اخوان المسلمین و احمد شفیق، نخست وزیر سابق مصر هستند.

احمد شفیق در آخرین روزهای حکومت حسنی مبارک، نخست وزیر شد. او پیش از آن به عنوان وزیر و فرمانده نیروی هوایی فعالیت داشت.

دور دوم انتخابات با حضور این دو کاندیدا، در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن برگزار خواهد شد.

آقای مرسی از مردم مصر خواسته است تا با حفظ اهداف و آرمان های انقلاب سال گذشته در دور دوم انتخابات شرکت کنند.

نامزد اخوان المسلمین همچنین گفته است که او اطمینان دارد نتیجه دور دوم انتخابات "در جهت اهداف انقلاب و منافع مردم مصر خواهد بود."

آقای مرسی تاکید کرده است که در صورت پیروزی در انتخابات، رئیس جمهور تمام مردم مصر و ارتباطش با اخوان المسلمین همانند همه مصریان خواهد بود.

اخوان‌المسلمین از تمامی احزاب و گروه‌هایی که از قیام مردمی سال پیش علیه حسنی مبارک حمایت کرده بودند، خواسته است که از نامزد این گروه حمایت کنند.

در همین حال هواداران آقای شفیق این مساله را که او نمایانگر بازگشت از اهداف قیام سال پیش است، رد کرده‌اند.

مطالب مرتبط