امارات با خط لوله نفت، تنگه هرمز را دور می‌زند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این خط لوله ۳۶۰ کیلومتری نفت تولیدی در شرق ابوظبی را از منطقه حبشان به بندر فجیره در ساحل دریای عمان منتقل ‌کند.

شیخ حمد بن محمد الشرقی، حاکم فجیره گفته است که خط لوله صادرات نفت از سکوهای ساحل شرقی، بدون نیاز به عبور از تنگه هرمز ساخته شده است و در ماه آینده میلادی (ژوئن) به بهره برداری می رسد.

به گفته حاکم فجیره، ظرفیت اولیه انتقال این خط لوله یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز است و انتظار می رود به یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

فجیره یکی از هفت شیخ نشین کوچک امارات متحده عربی است.

ساخت این خط لوله ۳۶۰ کیلومتری در سال ۲۰۰۸ میلادی آغاز شد.

قرار است این خط لوله ۳۶۰ کیلومتری نفت تولیدی در شرق ابوظبی را از منطقه حبشان به بندر فجیره در ساحل دریای عمان منتقل ‌کند. به این ترتیب امارات دیگر نیازی به انتقال نفت از مسیر تنگه هرمز نخواهد داشت.

نگرانی نسبت به بسته شدن تنگه هرمز که شاهراه حیاتی انتقال نفت در خلیج فارس بشمار می رود، در ماههای اخیر شدت یافته است. مقام های ایران بارها نسبت به احتمال بستن تنگه هرمز هشدار داده اند.

در ماه ژانویه سال جاری بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا، ضمن تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی، اعلام کردند که واردات نفت از ایران را از اول ماه ژوئیه (۱۱ تیرماه ) تحریم خواهند کرد.

علاوه بر نفت امارات، صادرات محموله های نفتی بحرین، کویت و قطر هم از طریق تنگه هرمز انجام می شود.

عراق هم مقداری از صادرات نفتی خود را از طریق بنادری در خلیج فارس انجام می دهد.

براساس گزارش های دریافتی، عربستان سعودی هم به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت، بخش اعظمی از نفت خام خود را از طریق ترمینال هایی در خلیج فارس صادر می کند، اما در صورت بسته شدن تنگه هرمز آن کشور می تواند که تعدادی زیادی از محموله های نفتی اش را به ترمینال هایی در دریای سرخ انتقال دهد.

امیر فجیره ضمن ابراز تردید نسبت به بسته شدن تنگه هرمز و وقوع جنگ در منطقه به خبرگزاری فرانسه گفت :"تنش بین ایران و همسایگانش مناقشه ای است که حل خواهد شد."

شیخ حمد ابراز امیدواری کرده است که این خط لوله جدید" اهمیت ژئوپولتیکی فجیره که در سر راه مسیر دریایی شرق و غرب قرار دارد، افزایش دهد."

این امیر نشین کوچک با جمعیتی حدود ۱۷۰ هزار نفر در تلاش است با آغاز به کار این خط لوله، به مرکزی برای صادرات نفت و گاز تبدیل شود.

فجیره تاکنون پس از روتردام در هلند، و سنگاپور، سومین مرکز بزرگ بارگیری کشتی ها بوده است و این امیرنشین در صدد است، تا نقش مهم تری پیدا کند.

امیر فجیره با اشاره به این که امارات سال گذشته منطقه ای را برای صنایع نفتی در این شیخ نشین ایجاد کرده ، نسبت به افزایش سرمایه گذاری در بخش نفت در این امیر نشین ابراز امیدواری کرده است.

مطالب مرتبط