واکنش سوريه به محروميت اين کشور از المپيک لندن

حق نشر عکس NA
Image caption وزير خارجه بريتانيا گفت که بريتانيا قدرت دارد از ورود کسانی که حقوق بشر را نقض می کنند حتی در زمان المپیک جلوگیری کند

مقام های سوریه گفته اند که بریتانیا حق ندارد از ورود ورزشکاران این کشور به بازیهای المپیک ۲۰۱۲ لندن جلوگیری کند.

موفق جمعه، رئیس کمیته ملی المپیک سوریه گفت که طبق قوانین المپیک، کشورهای میزبان نمی توانند ورود ورزشکاران را منع کنند.

نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا گفته ورود اعضای هیئت نمایندگی سوریه که با دولت این کشور ارتباط داشته باشند، منع خواهد شد.

آقای کلگ بیانیه اش را پس از آنکه سوریه اعلام کرد در قتل ۱۰۸ نفر از شهروندان روستای حوله دخالت نداشته، صادر کرد.

سازمان ملل گفت ۳۲ نفر از کسانی که در درگیری های بین نیروهای امنیتی سوریه و کسانی که دولت سوریه "تروریستهای مسلح" می خواند کشته اند، زیر ده سال بوده اند.

آقای جمعه به بی بی سی گفت که "وظیفه کشور میزبان سازماندهی و تهیه امکانات لازم برای همه ورزشکاران شرکت کننده است."

او گفت: "باید از قبل بگویم، اگر دولت بریتانیا تصمیم گرفته است از شرکت کسانی که با دولت سوریه و رئیس جمهوری سوریه ارتباط دارند جلوگیری کند، باید ورود تمامی شهروندان سوریه را منع کند چرا که ما همه حامی رئیس جمهور و سوریه هستیم."

آقای جمعه افزود که دو هفته پیش در ملاقاتی در روسیه با کمیته المپیک بین المللی تصمیم گرفته شد که ورزشکاران سوریه زیر پرچم رسمی کشور نه پرچم گروه مخالف دولت سوریه در این مسابقات شرکت کنند.

آقای کلگ در مصاحبه ای با بی بی سی به هیات نمایندگی المپیک سوریه اشاره کرد و گفت: "به عنوان یک دولت، ما به تازگی قانونمان را درباره اجازه و رد ورود افراد به کشور تغییر داده ایم."

او گفت: "اگر شواهدی درباره نقض حقوق بشر وجود داشته باشد شما اجازه ورود به کشور را نخواهید داشت."

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا قبل از سفرش به مسکو گفت که پرونده همه کسانی که قصد دارند در زمان المپیک یا برای اهداف دیگر به بریتانیا سفر کنند، با "دقت و شدت" مورد بررسی قرار می گیرد.

آقای هیگ گفت که ما این قدرت را داریم تا از ورود کسانی که حقوق بشر را نقض می کنند حتی در زمان المپیک جلوگیری کنیم.

مطالب مرتبط