کشورهای غربی دیپلمات‌های سوریه را اخراج کردند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

کشتار بیش از یکصد شهروند غیرنظامی سوریه با واکنش شدید جامعه جهانی رو به رو شده و گروهی از کشورها دیپلمات‌های سوریه را اخراج کرده‌اند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، اسپانیا، کانادا، ایتالیا و استرالیا در زمره کشورهایی قرار دارند که دیپلمات‌های سوریه را اخراج کرده‌اند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است زمان برای اجرای طرح صلح کوفی عنان در حال پایان یافتن است.

کوفی عنان امروز در دمشق به دولت سوریه هشدار داده که برای نشان دادن جدیت خود در حل صلح آمیز بحران سوریه، باید قدم‌های روشن و صریحی بردارد.

تلویزیون دولتی سوریه نیز به نقل از بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور گفته است که موفقیت در اجرای این طرح صلح، منوط به متوقف کردن اقدامات تروریستی است.

اخراج سفرا و دیپلمات‌ها

حق نشر عکس Reuters
Image caption کشتار حوله واکنش شدید جامعه جهانی را به دنبال داشته و بیشتر کشورها با شدیدترین لحن ممکن آن را محکوم کرده‌اند

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه امروز سه شنبه، ۲۹ مه در پاریس به خبرنگاران گفت سفیر سوریه در پاریس از این کشور اخراج شده است.

آقای اولاند گفت که سفیر سوریه در فرانسه، "امروز یا فردا" خاک آن کشور را ترک خواهد کرد.

رئیس‌جمهور فرانسه امروز در پاریس از برپایی نشست موسوم به دوستان سوریه در پاریس در ماه ژوئیه خبر داد.

خبرگزاری رسمی آلمان نیز از اخراج سفیر سوریه از این کشور خبر داده است.

دولت استرالیا نیز امروز دو دیپلمات سوری را از آن کشور اخراج کرد و دولت بریتانیا هم گفته که سه دیپلمات این کشور از جمله کاردار سوریه را از لندن اخراج خواهد کرد.

کانادا نیز گفته است تمام دیپلمات‌های سوریه را از این کشور اخراج کرده است.

آمریکا نیز به کاردار سوریه در این کشور سه روز مهلت داده تا خاک این کشور را ترک کند.

اخراج دیپلمات‌های سوریه پس از کشتار بیش از یکصد غیرنظامی در شهر حوله در سوریه توسط نیروهای دولتی صورت می‌گیرد.

این کشتار واکنش شدید جامعه جهانی را به دنبال داشته و بیشتر کشورها با شدیدترین لحن ممکن آن را محکوم کرده‌اند.

به دنبال کشتار غیر نظامیان، بریتانیا و آمریکا فشارهای دیپلماتیک خود بر دولت بشار اسد را افزایش داده‌اند و احتمال می‌رود برخی از کشورها از جمله ایتالیا و آمریکا نیز تا ساعاتی دیگر دست به اقدامات مشابهی بزنند.

در همین حال شورای حقوق بشری سازمان ملل گفته است تحقیقاتش در باره کشتار غیرنظامیان در شهر حوله نشان می‌دهد که بسیاری از قربانیان از جمله کودکان به نحوه خودسرانه به قتل رسیده بودند.

یک سخنگوی این شورا گفت ناظران سازمان ملل در سوریه دریافته‌اند که تعدادی کمتر از ۲۰ نفر به دلیل شلیک توپخانه کشته شدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای عنان به دولت سوریه هشدار داده که برای نشان دادن جدیت خود در حل صلح آمیز بحران سوریه، باید قدم‌های روشن و صریحی بردارد

کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب نیز امروز در دمشق، پایتخت سوریه با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه دیدار کرده است.

دبیرکل سابق سازمان ملل پیش از این دیدار، مرگ این افراد را یک جنایت وحشتناک خوانده بود که عواقب جدی به دنبال خواهد داشت.

روسیه که تا کنون دو بار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را که از وضع اقدامات تنبیهی علیه سوریه حمایت می‌کرد، وتو کرده، گفته است که دولت سوریه و مخالفانش، مسئول کشتار روز جمعه در حوله هستند.

طبق طرح صلح آقای عنان، دو طرف متعهد شده بودند که از ۱۲ آوریل و پیش از اعزام ناظران بین‌المللی به درگیری‌ها پایان دهند. دولت سوریه همچنین قرار بود نیروها و سلاح‌های سنگین خود را از مناطق مسکونی خارج کند.

اما به رغم این توافق‌نامه، خشونت‌ها در این کشور کماکان ادامه دارد.

مطالب مرتبط