ستاد انتخاباتی نامزد مرحله دوم انتخابات مصر به آتش کشیده شد

احمد شفیق حق نشر عکس AFP
Image caption مخالفان احمد شفیق او را نماینده رژیم سابق و هوادارانش او را نماد حمایت از سکولاریزم می دانند

معترضان به نتیجه مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری مصر ستاد انتخاباتی یکی از دو نامزد راه یافته به مرحله دوم را به آتش کشیده اند.

به گزارش منابع خبری، در پی انتشار رسمی نتیجه مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری مصر، گروهی از مخالفان احمد شفیق، یکی از دو نامزد حائز بیشترین شمار آرا که به مرحله دوم راه یافته، در میدان تحریر مصر تجمع کردند و علیه او دست به تظاهرات زدند.

ساعاتی بعد، گروهی از تظاهرکنندگان به یکی از دفاتر ستاد انتخاباتی احمد شفیق حمله کردند و پس از تخریب وسایل موجود در آن، این محل را به آتش کشیدند.

براساس نتیجه اعلام شده مرحله اول انتخابات، محمد مسری، نامزد گروه اسلامگرای اخوان المسلمین با حدود ٢٥ درصد کل آرا و احمد شفیق با حدود ٢٤ درصد آرا به مرحله دوم راه یافته اند که قرار است روزهای ١٥ و ١٧ ماه آینده (حدود سه هفته دیگر)، برگزار شود.

حمدین صباحی، رهبر حزب چپگرای "کرامت" و از نمایندگان سابق پارلمان مصر، با حدود ٢١ درصد آرا در رده سوم قرار گرفت و از راهیابی به مرحله دوم بازماند.

پس از اعلام نتیجه مرحله اول، چند صد تن از هواداران آقای صباحی در میدان تحریر گردآمدند و علیه محمد مسری و احمد شفیق شعار دادند.

تظاهرکنندگان گفتند که انتخاب هریک از این دو نامزد به سمت ریاست جمهوری به معنی بازگشت مصر به نظام تک حزبی است و افزودند که هرگز اجازه چنین رویدادی را نخواهند داد.

Image caption طرفداران نامزدهای شکست خورده در اعتراض به موفقیت احمد شفیق مقر ستاد انتخاباتی او را به آتش کشیدند

آنان همچنین خواستار اجرای قانونی شدند که اخیرا توسط پارلمان مصر، که تحت کنترل اسلامگرایان قرار دارد، تصویب شد و حضور مقامات ارشد حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری برکنار شده را ممنوع می کند.

اجرای این مصوبه به معنی سلب صلاحیت احمد شفیق و راهیابی حمدین صباحی به مرحله دوم انتخابات است.

قرار است دادگاه قانون اساسی مصر چهار روز قبل از برگزاری انتخابات مرحله دوم این قانون را مورد بررسی قرار داده و نظر خود را اعلام کند.

نتیجه غیرمنتظره

آقای صباحی، و همچنین عبدالمنعم ابوالفتوح، عضو سابق اخوان المسلمین که به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت داشت و در مرحله اول در رده چهارم قرار گرفت، نسبت به نتیجه اعلام شده انتخابات اعتراض کرده و از کمیسیون انتخاباتی خواسته بودند تا پایان رسیدگی به این اعتراضات، از اعلام رسمی نتیجه رای گیری خودداری ورزد.

این درخواست مورد قبول قرار نگرفت و کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که نتیجه شمارش آرا را تایید می کند.

Image caption به نوشته یکی از روزنامه ها رقابت در مرحله دوم بین شیخ و ژنرال" جریان صورت خواهد گرفت

مرحله اول انتخابات با حضور بازرسان داخلی و ناظران خارجی برگزار شد که ضمن گزارش برخی تخلفات جزئی، سلامت انتخابات را تایید کردند.

نتیجه مرحله اول انتخابات مصر برای بسیاری از ناظران تاحدودی غیر منتظره بود زیرا تا زمان رای گیری، از عبدالمنعم ابوالفتوح، اسلامگرای میانه رو، و عمروموسی، دبیرکل پیشین اتحادیه عرب، به عنوان نامزدهای اصلی انتخابات نام برده می شد.

به گفته آنان، آقایان ابوالفتوح و موسی به ترتیب نسخه های معتدل تر محمد مرسی، به عنوان نماینده اسلامگرایان، و احمد شفیق، به عنوان نماینده سکولارها محسوب می شدند اما رای دهندگان مصری ظاهرا مواضع تندروانه تر را ترجیح دادند.

میزان شرکت در مرحله اول انتخابات به ٤٥ درصد نرسید که به مراتب کمتر از میزان شرکت در انتخابات پارلمان مصر بود که چند ماه پیشتر برگزار شد.

رابطه احتمالی بین درصد شرکت کنندگان و آرای کسب شده توسط هر یک ا دو قطب اسلامگرا و سکولار مشخص نیست و معلوم نیست که استقبال رای دهندگان از مرحله دوم چه خواهد بود و به نفع کدام گروه تمام خواهد شد.

پس از اعلام نتیجه مرحله اول انتخابات، دو نامزد پیروز این مرحله تلاش هایی را برای جلب حمایت سایر نامزدها آغاز کردند اما تاکنون گزارشی از نتیجه این تلاش ها انتشار نیافته است.

هنوز قانون اساسی جدید مصر تدوین نشده و در نتیجه، موقعیت و اختیارات رئیس جمهوری در مقایسه با سایر ارکان حکومت، مانند پارلمان، و گروه های متنفذ، به خصوص نظامیان، معلوم نیست.

مطالب مرتبط