چارلز تیلور، رئیس‌جمهوری پیشین لیبریا به پنجاه سال زندان محکوم شد

به روز شده:  11:54 گرينويچ - چهارشنبه 30 مه 2012 - 10 خرداد 1391
چارلز تیلور، رئیس‌جمهوری پیشین لیبریا

آقای تیلور در دوران دادگاه به خاطر جنایات خود ابراز تاسف نکرده است

چارلز تیلور، رئیس‌جمهوری پیشین لیبریا در دادگاه ویژه سیرالئون در لاهه به اتهام ارتکاب جنایات جنگی به پنجاه سال زندان محکوم شده است.

قضات دادگاه، جنایات آقای تیلور را که شامل قتل، تجاوز و به بردگی کشاندن است، جزء فجیع‌ترین جنایات در طول تاریخ خواندند.

قضات این دادگاه گفتند در طول یک دهه جنگ داخلی در کشور آفریقایی سیرالئون، آقای تیلور در ازای دریافت الماس، سلاح و کمک‌های لجستیکی و معنوی در اختیار شورشیان این کشور قرار می‌داد.

در حین جنگ داخلی سیرالئون، شورشیان فجایع زیادی مرتکب شدند. از جمله آنها دست و پای قربانیان خود را می‌بریدند و شکم زنان حامله را پاره می‌کردند و بر جنسیت نوزاد به دنیا نیامده، شرط بندی می‌کردند.

آقای تیلور در طول برگزاری دادگاه به خاطر جنایات خود ابراز تاسف نکرده است.

چارلز تیلور در طول پنج سال گذشته در دادگاه ویژه سیرالئون در لاهه تحت محاکمه بود.

دادستان این دادگاه ویژه و مخالفان چارلز تیلور گفته‌اند که او برای تامین هزینه های شورشیان "جبهه متحد انقلابی" سیرالئون الماس‌های معادن آن منطقه را در بازارهای جهانی می‌فروخت.

در دادگاه، از دیگر اتهامات او مسلح کردن و استفاده از نوجوانان به عنوان سرباز در "جبهه متحد انقلابی" عنوان شد.

چارلز تیلور که از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۳ رییس جمهور لیبریا بود، در ۲۰۰۳ به تبعید در نیجریه رفت و از آنجا نهایتا برای محاکمه به لاهه فرستاده شد.

با توجه به این که دولت هلند فقط برگزاری دادگاه را تقبل کرده، آقای تیلور باید دوره محکومیت خود را در بریتانیا بگذراند. بریتانیا گفته است که نوع زندان به مدت حبس آقای تیلور بستگی خواهد داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.