پزشک پاکستانی 'همکار سیا' به جرم ارتباط با اسلامگرایان زندانی است

شکیل افریدی حق نشر عکس Getty Images
Image caption ظاهرا محکومیت افریدی به دلیل کمک مالی و درمانی به لشکر اسلام بوده و نه همکاری با سیا

به گفته منابع خبری، شکیل افریدی، پزشک پاکستانی به جرم کمک به اسلامگرایان تندرو به زندان محکوم شده و محکومیت او به همکاری با سازمان سیا در تشخیص هویت اسامه بن لادن ارتباطی نداشته است.

اوایل ماه جاری دادگاهی در منطقه قبیله نشین پاکستان دکتر افریدی را به اتهام خیانت به کشور از طریق همکاری با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - محاکمه و به سی و سه سال زندان محکوم کرد.

این پزشک پاکستانی با راه اندازی یک برنامه جعلی واکسیناسیون، نمونه دی ان ای اسامه بن لادن را به دست آورد و در اختیار سیا قرار داد و به این ترتیب، با این سازمان در برنامه ریزی حمله نظامی آمریکا به مخفیگاه رهبر القاعده در شهر ابیت آباد، واقع در منطقه قبیله نشین پاکستان، همکاری کرده بود.

با این‌ همه، روز چهارشنبه، ١٠ خرداد (٣٠ مه)، منابع خبری گزارش کردند که دلیل محکومیت شکیل افریدی همدستی و تبانی با رهبر یک گروه اسلامگرای مسلح بوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس که به نسخه ای از رای دادگاه دست یافته نوشته است که اتهام منجر به صدور محکومیت سی و سه سال حبس برای شکیل افریدی به ارتباط او با منگل باغ افریدی، عضو قبیله افرید و رهبر گروه موسوم به "لشکر اسلام" مربوط بوده است.

لشکر اسلام یک گروه مسلح اسلامگراست که در حوزه خیبر در منطقه قبیله ای واقع در نواحی مرزی پاکستان با افغانستان فعالیت می کند و گفته می شود با سایر گروه های تندرو اسلاگرا در منطقه نیز همکاری دارد.

در حکم دادگاه آمده است که در زمان خدمت شکیل افریدی در خیبر، بعضی از جلسات لشکر اسلام در مطب او برگزار می شد و دکتر افریدی به مداوای زخمی های لشکر اسلام و کمک مالی به این گروه می پرداخت.

ناخرسندی آمریکا و سکوت پاکستان

براساس حکم دادگاه، ظاهرا انگیزه دکتر افریدی از همکاری با گروه منگل باغ، "احساس همبستگی عمیق" با آن بوده است.

حق نشر عکس a
Image caption ظاهرا انگیزه شکیل افریدی از همکاری با منگل باغ افریدی "احساس همبستگی عمیق" با او بوده است

حکم محکومیت شکیل افریدی حاکی از آن است که رای "دادگاه" توسط یک "مامور سیاسی" در مشورت با ریش سفیدان قبایل صادر شد که دکتر افریدی را در ارتباط با همکاری با رهبر لشکر اسلام مجرم شناختند.

در مورد اتهام "خیانت به کشور" از طریق کمک به یک سازمان جاسوسی بیگانه، اعضای دادگاه گفته بودند که رسیدگی به چنین اتهامی "در صلاحیت" آنان نیست.

محکومیت شکیل افریدی به سی و سه سال زندان با واکنش تند مقامات آمریکایی مواجه شد. این مقامات، مجازات این پزشک پاکستانی به جرم کمک به از میان بردن رهبر شبکه القاعده را مورد انتقاد قرار دادند.

مقامات دولت آمریکا گفتند که همکاری دکتر افریدی به پیشبرد منافع مشترک ایالات متحده و پاکستان کمک کرد و نمایندگان کنگره آمریکا نیز در واکنش به حکم دادگاه، کمک مالی آمریکا به پاکستان را سی و سه میلیون دلار کاهش دادند.

با وجود این، مقامات پاکستانی از تکذیب خبر محکومیت شکیل افریدی به اتهام کمک در عملیات قتل اسامه بن لادن خودداری کرده‌اند، احتمالا به این دلیل که حمله کماندویی آمریکا به مخفیگاه بن لادن انتقاداتی را در داخل پاکستان در پی آورده بود.

حمله کماندویی آمریکا به مخفیگاه بن لادن در ماه مه سال گذشته بدون اطلاع دولت پاکستان به اجرا در آمد و مقامات پاکستانی و برخی از گروه های سیاسی و تشکل های مخالف غرب، این عملیات را ناقض حاکمیت دولت پاکستان دانستند و آن را به شدت محکوم کردند.

هنوز مقامات آمریکایی نسبت به خبر محکومیت شکیل افریدی به اتهام همکاری با یک گروه تندرو اسلامگرا واکنشی نشان نداده اند.