رئیس موقت مجلس در مورد 'اقدامات جنگ طلبانه' در سوریه هشدار داد

لاریجانی حق نشر عکس ICANA
Image caption لاریجانی آمریکا و کشورهای غربی را به "زمینه سازی بحران جدیدی در سوریه" متهم کرده است

همزمان با افزایش فشار سیاسی بر حکومت سوریه و گزارش هایی از ادامه خشونت در آن کشور، رئیس موقت مجلس ایران در مورد دخالت خارجی در سوریه هشدار داده است.

روز چهارشنبه، ١٠ خرداد (٣٠ مه)، علی لاریجانی، رئیس موقت مجلس، با اشاره به موضعگیری شماری از کشورهای غربی علیه کشتار اخیر در شهر حوله، گفت: "اظهارات روزهای اخیر مقامات آمریکایی و برخی کشورهای غربی نسبت به سوریه نشان می دهد که آنها به دنبال زمینه‌سازی بحران جدید هستند."

آقای لاریجانی که تا تصویب اعتبار نامه نمایندگان منتخب و حصول حد نصاب لازم برای رای گیری جهت انتخاب هیات رئیسه مجلس نهم به سمت رئیس موقت برگزیده شده، مقامات نظامی آمریکایی را به "سوء تفاهم نسبت به مسایل منطقه" متهم کرد و گفت که "کشور سوریه به هیچوجه مختصات لیبی را ندارد و بنغازی سازی در داخل سوریه، رژیم صهیونیستی را می سوزاند."

سال گذشته و در آستانه اعزام واحدهای زرهی ارتش لیبی برای سرکوب مخالفان در شهر بنغازی، مرکز اصلی اعتراضات ضد حکومتی، کشورهای غربی با تصویب شورای امنیت به اجرای عملیات هوایی علیه نیروهای دولتی مبادرت کردند و بنغازی به مرکز اصلی سازماندهی فعالیت ضد حکومتی مبدل شد.

ظاهرا اشاره رئیس موقت مجلس به پیشنهاد ایجاد منطقه امن برای پناهجویان در نواحی مرزی داخل خاک سوریه است که از زمان اعزام واحدهای نظامی برای مقابله با معترضان و انتشار گزارش قتل غیرنظامیان مطرح بوده است و به گفته برخی ناظران، می تواند به پایگاه مرکزی مخالفان مسلح حکومت مبدل شود.

آقای لاریجانی با تکرار موضع ایران در حمایت از اصلاحات در سوریه به شرط تغییر نیافتن حکومت آن کشور، گفته است که مجلس ضمن حمایت از "اصلاحات دموکراتیک" در سوریه که بتواند حقوق ملت را تامین کند، "دخالت های فرصت طلبانه برخی کشورها در سوریه و اقدامات تروریستی و پیام های جنگ طلبانه غیر عاقلانه آمریکا را محکوم می کند."

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت های سوریه و ایران مخالفان حکومت سوریه و کشورهای خارجی را به کشتار حوله متهم کرده اند

اظهارات علی لاریجانی در حالی منتشر می‌شود که کشورهای غربی و رسانه های بین المللی صراحتا ارتش و شبه نظامیان وابسته به حکومت سوریه را مسئول کشتن بیش از یکصد مرد، زن و کودک در شهر حوله شناخته اند و شورای امنیت سازمان ملل نیز با صدور بیانیه ای تلویحا از مسئولیت دولت سوریه در این زمینه سخن گفته است.

در مقابل، مقامات رسمی و رسانه های دولتی در سوریه و جمهوری اسلامی، واقعه حوله را به "گروه های تروریستی" مخالف دولت نسبت داده اند و روز دوشنبه، بیش از دویست نماینده مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای، با معرفی اسرائیل به عنوان حامی این گروه ها، گفتند "کشتار وحشیانه مردم مظلوم شهر حوله و حمص در سوریه یادآور جنایت های بی رحمانه صهیونیست ها در صبرا و شتیلا و کشتار جمعی در این مقطع از تاریخ بشریت است."

روز چهارشنبه، حسین شیخ الاسلام، مشاور و مدیرکل مجلس در دوره هشتم، در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت از "سکوت معنی دار سازمان ملل در قبال جنایت سوریه" انتقاد کرده و با اظهار این نظر که مخالفان بشار اسد در صدد دستیابی به سلاح شیمیایی هستند، گفته است که "این گروه های تروریستی در منطقه حوله سوریه، مردم را در یک محل جمع می کنند و حمام خون راه می اندازند" و افزود: "غرب با فشار دیپلماتیک بر سوریه، جنایت حوله را تکمیل کرد."

ادامه خشونت و مداخله بین المللی

روز گذشته، کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه، پس از ملاقات با مقامات سوری بار دیگر خواستار اجرای تمامی مفاد طرح صلح خود، از جمله خروج ارتش سوریه از مناطق مسکونی و همچنین توقف عملیات مسلحانه گروه های مخالف شد.

با این همه، روز چهارشنبه، مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، با انتشار یک فیلم ویدیوئی در وبسایت های اینترنتی، گزارش کردند که واحدهای ارتش بار دیگر مناطق مسکونی در شهر حمص و شهرک دوره، واقع در حومه دمشق، پایتخت را زیر آتش گرفته اند.

به گفته این منابع، در پی کشته شدن بیش از هفتاد تن از مخالفان حکومت سوریه در روز سه شنبه، گلوله باران دوره و محله های مرکزی حمص از ساعات اولیه بامداد روز چهارشنبه آغاز شد.

حق نشر عکس x
Image caption مخالفان حکومت سوریه از ادامه حملات ارتش به مناطق مسکونی خبر داده اند

به گزارش جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت که اوضاع سوریه را دنبال می کند، در بخشی از این فیلم ویدیوئی خودروهای زرهی ارتش سوریه دیده می شوند که محله خلدیه در شهر حمص را به رگبار مسلسل بسته اند در حالی‌ که به نظر می رسد که افرادی نیز متقابلا به تیراندازی به سوی واحدهای ارتش مشغولند.

همزمان، در ادامه واکنش های بین المللی به واقعه حوله، ترکیه سه روز به دیپلمات‌های سوریه وقت داده است که خاک ترکیه را ترک کنند. وزارت خارجه ژاپن نیز اعلام کرده که در هماهنگی با اقدامات کشورهای غربی در کاهش سطح روابط با سوریه، به سفیر سوریه در توکیو دستور داده است تا "در اسرع وقت" خاک این کشور را ترک کند.

آلمان، آمریکا، اسپانیا، استرالیا، ایتالیا، بریتانیا، بلغارستان، فرانسه، کانادا، هلند، و بلغارستان پیشتر سرپرستان نمایندگی های دیپلماتیک سوریه را از کشورهای خود اخراج کرده بودند.

روز گذشته، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، احتمال مداخله نظامی در سوریه به منظور حمایت از جان غیرنظامیان در برابر حملات ارتش را مطرح اما تاکید کرد که چنین اقدامی مستلزم مصوبه شورای امنیت سازمان ملل است.

در واکنش به موضعگیری کشورهای غربی، روز چهارشنبه، گنادی گاتیلوف، معاون وزارت خارجه روسیه، گفت که دولت او با هرگونه دخالت نظامی در سوریه مخالف است و اعتقاد دارد که هنوز ضرورتی وجود ندارد که شورای امنیت تدابیر جدیدی را در مورد سوریه بررسی کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در یک نشست خبری در روز چهارشنبه، ضمن ابراز نگرانی از وقایع اخیر سوریه، مخالفت دولت خود با دخالت نظامی در سوریه را اعلام کرد.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد احتمال کاهش سطح روابط با سوریه هم گفت که در مورد "تغییر در ترکیب هیات دیپلماتیک سوریه در پکن" چیزی نشینده است.

در خبری دیگر در مورد سوریه، ژنرال رابرت مود، فرمانده گروه ناظران سازمان ملل در سوریه، از خبر پیدا شدن اجساد سیزده نفر در شرق سوریه که با دست های بسته، به ضرب گلوله کشته شده اند، ابراز انزجار کرده و از هر دو طرف درگیری خواسته است خویشتنداری به خرج دهند.

مطالب مرتبط