درخواست پیوندان اعضای زندانی حزب تحریر از رحمان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رسانه‌ها پیوسته درخواست های گروه ها، احزاب و افراد جداگانه به رئیس جمهور را منتشر می‌کنند، ولی گفته می‌شود که بیشتر آن‌ها بی‌پاسخ باقی می‌مانند

پیوندان گروهی از پیروان زندانی حزب تحریر در نامه‌ای به پرزیدنت رحمان خواستار عفو و جلوگیری از شکنجه و آزار پیوندانشان شده‌اند.

این نامه از سوی ۵۲ نفر امضاء شده و به گفته شهرت قدرت‌اف، وکیل مدافع برخی از پیروان حزب تحریر، در کنار رئیس جمهوری تاجیکستان متن این نامه به برخی از نهادهای دیگر دولتی، سازمان‌های بین‌المللی و رسانه‌ها نیز ارسال شده است.

آقای قدرت‌اف می‌گوید که وی با محتوای این نامه آشناست و از طریق پست متن این نامه را به رئیس جمهوری تاجیکستان ارسال کرده است. وی گفت که قصد دارد بزودی با پیروان زندانی حزب تحریر ملاقات انجام دهد.

وی گفت: "طبق اطلاعی که دارم، اعضای زندانی حزب تحریر نیز نامه‌ای را برای رئیس جمهور تاجیکستان تهیه کرده‌اند. انتظار می‌رود که این سند نیز به پرزیدنت رحمان ارسال شود."

در نامه پیوندان گروهی از پیروان زندانی حزب تحریر آمده است که بیشتر آن‌ها "جنایت‌کار نیستند" و اتهامات وارده علیه آن‌ها منصفانه نیست.

از جمله، گفته شده است که "عیب‌های (اتهامات) به آن‌ها گذاشته شده تهمت و بی‌عدالتی" بوده و از سوی مأموران انتظامی و امنیتی با استفاده از شکنجه و فشار به دست آورده شده است.

مؤلفان نامه ادعا دارند که آثار شکنجه در ‌اندام نزدیکانشان را با چشم خود دیده‌اند: "سر و روی کفیده و ورم‌کرده، اعضای بدن از ضرب و لت کبودشده، از پی چوبدسته‌های رزینی (باتون) و از و پی ناقل‌های برقی و..."

همچنین، ادعا شده است که بازرسان برای بازداشت پیروان و جانبداران حزب تحریر نخست پیوندان آن‌ها را بازداشت کرده و تقاضا می‌کرده‌اند که افراد مورد نظرشان خود را به مأموران تسلیم کنند.

در این نامه آمده است: "غیر از این، با مقصد از آن‌ها معلومات (اطلاع) گرفتن به جوانان بازداشت‌شده تهدید می‌کردند که همسران و خواهرانشان را مورد تجاوز جنسی قرار می‌دهند."

این در حالیست که به اعتقاد نویسندگان نامه، پیوندان آن‌ها کسی را "به غصب حاکمیت دعوت نکرده‌اند، نزاع دینی و ملی را برنه‌انگیخته‌اند و شامل گروه جنایی نشده‌اند."

ولی طبق مقررات دادگاه عالی تاجیکستان در سال ۲۰۰۱، فعالیت حزب تحریر به اتهام ارتکاب همین گونه جرایم ممنوع شده است، زیرا پیروان آن ایجاد خلافت اسلامی را هدف خود می‌دانند که بدون تغییر نظام دولت‌داری غیرممکن است.

ضمناً، از اواخر دهه ۱۹۹۰ تا به حال صدها نفر از پیروان حزب تحریر در تاجیکستان برای مهلت‌های طولانی روانه زندان شده و برخی از آن‌ها پس از انجام مهلت جزا دوباره به زندان محکوم شده‌اند.

با این وجود، تعداد جانبداران این گروه ممنوع اسلامی در تاجیکستان کاهش نیافته و به گفته فیض‌النساء واحداوا، وکیل مدافع برخی از اعضای حزب تحریر، حالا "موج سوم" پیروان این گروه محاکمه می‌شوند.

گفته می‌شود که اعضای زندانی حزب تحریر حتی در محبس از عقاید خود دست نکشیده و برعکس، در برخی از موارد تبلیغات خود را در میان زندانیان انجام می‌دهند.

به این دلیل، برخی از صاحب‌نظران اخیراً پیشنهاد کرده‌اند که نحوه مقابله دولت با این گروه ممنوع اسلامی باید عوض شود.

ضمناً، در نامه پیوندان برخی از اعضای حزب تحریر آمده است که هرچند نگهبانان زندان‌ها با آنان مناسبت خوب دارند، ولی با "فرمان از بالا" ناچارند حقوق این افراد را محدود یا پایمال کنند.

گفته می‌شود که در طول ده سال اخیر نسبت به اعضای زندانی حزب تحریر شرایط آزادی قبل از مهلت استفاده نشده است و تنها سال گذشته در پی اجرای فرمان عفو، مهلت جزای چنین زندانیان دو سال کمتر شده است.

در پایان این نامه از مقامات کشور درخواست شده است که "فوراً پیش (جلو) این همه ظلم و شکنجه، بی‌انصافی و بی‌عدالتی‌ها" گرفته شود.

در همین حال، روز چهارشنبه برخی رسانه‌ها از محکومیت شش عضو حزب تحریر در دادگاه ناحیه باباجان غفوراف، در شمال تاجیکستان، گزارش داده‌اند.

دادگاه این افراد را که بیشترشان دارای مدرک حقوق‌دانی هستند، از سه تا ده سال به زندان محکوم کرده است.