امضای پنج سند همکاری بین ایران و تاجیکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای صالحی گفته است که ایران قصد دارد روابط دوجانبه و چندجانبه با تاجیکستان را تقویت دهد

هیئت‌های ایران و تاجیکستان در پایان نهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی این دو کشور در بخش‌های اقتصاد، بهداشت، انرژی، بنیاد نیروگاه‌های آبی و ترابری پنج سند همکاری امضاء کرده‌اند.

مجید نامجوی، وزیر نیروی ایران، شام سه‌شنبه ۹ خرداد‌ (۲۹ مه) ضمن صحبت با خبرگزاری‌های ایران، نتایج اجلاس کمیسیون مشترک را موفقیت‌آمیز ارزیابی کرده و گفته است که جانب‌ها به توافقات مهمی دست یافته‌اند.

آقای نامجوی گفته است: "در سال جاری، کشورهای فارسی‌زبان ایران، تاجیکستان و افغانستان در راه توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و همکاری‌های سه‌جانبه در زمینه‌های برق، آب، گاز، ارتباطات و راه آهن گام‌های مهمی برداشته‌اند."

بنا به اطلاع خبرگزاری‌های ایران، علی‌ اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، نیز روز گذشته، ضمن دیدار با گل شیرعلی، وزیر انرژی و صنایع تاجیکستان، در شهر تهران گفته است که مشترکات مذهبی، فرهنگی، تاریخی و زبانی راه را برای توسعه بیشتر همکاری‌ها میان این دو کشور باز کرده است.

آقای صالحی تأکید کرده که کشورش قصد دارد روابط دوجانبه و چندجانبه را با این کشور فارسی‌زبان آسیای مرکزی تقویت دهد.

همچنین، ایران در صدد است به تاجیکستان فناوری و خدمات مهندسی صادر کند.

آقای صالحی ابراز امیدواری کرده است که در پی اجرای توافقات میان این دو کشور و با مساعدت بخش‌های خصوصی و دولتی تاجیکستان و ایران روابط میان این دو کشور به طور چشمگیری توسعه خواهد یافت.

گل شیرعلی که هیئت تاجیکستان در نهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تاجیکستان را در تهران رهبری می‌کرد، از سطح روابط طرفین و توسعه همکاری‌ها، بخصوص در بخش‌های صنایع، تجارت و انرژی، ابراز رضایت کرده است.

جلسه این کمیسیون، روز یکشنبه ۷ خرداد (۲۷ مه) در شهر تهران شروع شد.

در جلسه قبلی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تاجیکستان که ماه اکتبر سال گذشته در شهر دوشنبه برگزار شده بود، یک یادداشت تفاهم امضا شد.

در شرایط فعلی همکاری‌های ایران و تاجیکستان بیشتر در بخش های اقتصادی و انرژی گسترش یافته، ایران در زمینه بنیاد راه آهن و انتقال نفت، گاز و نیروی برق با دوشنبه اسناد همکاری امضا کرده است.

از جمله، در چارچوب موافقت‌نامه سال ۲۰۰۵، در رودخانه وخش، در جنوب تاجیکستان، نیروگاه "سنگتوده ۲" را بنیاد کرده است. در این طرح سهم ایران ۱۸۰ میلیون و سهم تاجیکستان ۴۰ میلیون دلار را تشکیل می‌دهد.

ایران نخستین کشوری است که استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخته و در دوشنبه سفارت خود را افتتاح کرده است. تاجیکستان در سال ۱۹۹۹۵ سفارت خود را در تهران باز کرد.