جنجال بر سر اظهارات رئيس جمهوری آمريکا درباره لهستان

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهوری آمريکا مدال آزادی آقای کارسکی را به ادم دنيل راتفلد، وزير خارجه پيشين لهستان داد

اظهارات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مراسم اهدای مدال آزادی، که به اشتباه اردوگاه‌های مرگ نازیها را اردوگاه‌های لهستانی خوانده بود، جنجال زیادی در لهستان برانگیخت.

آقای اوباما هنگامی که می خواست به نیابت از یان کارسکی، از جنبش مقاومت لهستان در جنگ دوم جهانی، مدال آزادی را به ادم دنيل راتفلد، وزير خارجه پيشين لهستان بدهد، مرتکب این اشتباه شد.

مدال آزادی، بالاترین نشان غیرنظامی است که در آمریکا به افراد اعطا می شود.

کاخ سفید گفت که آقای اوباما دچار "اشتباه لفظی" شده است.

آقای اوباما از بیان اظهاراتش ابراز پشیمانی کرده است اما مقامهای لهستانی خواسته اند تا رئیس جمهوری آمریکا معذرت خواهی کند.

لهستانی ها در زمان تصرف کشورشان توسط نازیها دچار رنج زیادی شدند. آنها نمی پذیرند که در جنایات نازیها شریک بوده‌اند.

لهستانی‌ها به خصوص درباره هر چه که کشورشان را به هوولوکاست مرتبط می سازد، حساس هستند.

سالهای سال آنها از پذیرفتن "لهستانی" بودن ارودگاه مرگ نازیها خودداری کرده اند. چرا که این امر می تواند اشاره ای باشد به دست داشتن آنها در قتل عام میلیونها نفر از یهودیان اروپایی. این اردوگاه‌ها اما به دست لهستانی‌ها ساخته شده است.

تقاضای معذرت خواهی

حق نشر عکس AFP
Image caption نخست وزير لهستان گفت ابراز پشيمانی کافی نيست

دانلد تاسک، نخست وزیر لهستان، از آقای اوباما تقاضای عذر‌خواهی نکرده اما از او خواسته تا بیش از ابراز تاسف در این زمینه بیان کند.

آقای تاسک در بیانیه ای گفت: "باور دارم که امروزه دوستان آمریکایی ما می‌توانند واکنش قوی‌تری نشان دهند." او در ادامه با اشاره به ابراز پشیمانی سخنگوی کاخ سفید، آورده است: "اصلاح گفته‌ها[ی آقای اوباما] و ابراز پشیمانی سخنگوی کاخ سفید، کافی نیست."

رادوسلاو سیکورسکی، وزیر خارجه لهستان هم با لحن تندتری در تویتر نوشت: "کاخ سفید برای اشتباه بزرگی که مرتکب شده است، معذرت خواهد خواست."

در مراسم اهدای مدال آزادی، آقای اوباما درباره تلاشهای یان کارسکی سخن گفت که توجه دنیا را به جنایت نازیها در لهستان جلب کرد.

آقای کارسکی نخست به لندن و سپس به آمریکا سفر کرده بود تا با فرنکلین روزولت، رئیس جمهوری وقت آمریکا درباره آنچه که در کشورش می گذشت، صحبت کند.

آقای اوباما گفت او قبل از فرار از مناطق اشغالی، به اردوگاه‌های مرگ رفته بود و از نزدیک شاهد کشتارها بود.

آقای کارسکی بعدها استاد تاریخ در دانشگاه جورج تاون در واشنگتن شد و در سال ۲۰۰۰ در ۸۶ سالگی درگذشت.

نزدیک به شش میلیون لهستانی در جنگ جهانی دوم در لهستان کشته شدند.

بیش از نیمی از آنها یهودی بودند و تعداد زیادی از آنها در اردوگاههای مرگ نازیها از جمله اردوگاه آشویتس کشته شدند.

تنها حدود یک میلیون و صد هزار نفر در اردوگاه آشویتس جان خود را از دست دادند که ۳۰۰ هزار نفر آنها یهودی لهستانی بودند.

دیپلماتهای لهستانی و سازمانهایی که در خارج از لهستان هستند، علیه استفاده از عنوان "اردوگاههای مرگ لهستان" برای مختصر نویسی اردوگاههای آشویتس و تربلینکا، کارزار تبلیغاتی به راه انداخته اند.

لخ والسا، رئیس جمهوری پیشین لهستان و برنده جایزه صلح نوبل گفت: "ما باید از این اشتباه بزرگ استفاده کنیم و مطمئن شویم هیچ کس دیگر در دنیا از این عنوان استفاده نخواهد کرد."

مطالب مرتبط