اوباما به رقيب جمهوريخواه خود تبريک گفت

ميت رامنی و باراک اوباما حق نشر عکس AFP
Image caption آقای رامنی تنها نامزد مورمن انتخابات ریاست جمهوری آینده در آمریکاست

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در یک تماس تلفنی با میت رامنی، انتخاب شدن او به عنوان نامزد حزب جمهوری خواه برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را تبریک گفت.

یک روز پس از پیروزی آقای رامنی در انتخابات درون حزبی جمهوری‌خواهان در تگزاس، کارزاهای تبلیغاتی دو حزب برای هم آرزوی موفقیت کردند.

پیروزی آقای رامنی در تگزاس به معنای انتخاب شدن او به عنوان نامزد حزب جمهوری خواه بود.

هرچند دو طرف برای هم آرزوی موفقیت کردند اما ظاهرشدن میت رامنی در کنار دونالد ترامپ، ثروتمند آمریکایی بحث برانگیز شد.

آقای ترامپ مدتهاست مسئله محل تولد آقای اوباما را پیش می کشد و بارها درباره شهروندی او شک و تردید از خود نشان می دهد.

تاکنون آقای رامنی در این خصوص اظهار نظر نکرده است اما دستیارانش گفته اند که او معتقد است آقای اوباما در ایالات متحده آمریکا به دنیا آمده است.

آقای رامنی اولین نامزد مورمن در آمریکاست که در انتخابات ریاست جمهوری اين کشور شرکت می کند.

تلفن 'کوتاه و صمیمانه'

بن لابولت، سخنگوی گروه تبلیغاتی باراک اوباما در انتخابات امسال، خبر داد که آقای اوباما روز چهارشنبه به رقیب جمهوری خواهش تلفن کرده و به او تبریک گفته است.

آقای لابوت گفت که رئیس جمهوری در تماس تلفنی اش با میت رامنی گفته که منتظر مناظره های سالم و مهم درباره آینده آمریکا با رقیبش هست: "او برای آقای رامنی و خانواده اش آرزو کرد تا رقابت های انتخاباتی را به خوبی پشت سر بگذارند."

یکی از سخنگویان آقای رامنی، گفت تلفن آقای اوباما "کوتاه و صمیمانه" بوده است.

او گفت: "آقای رامنی از رئیس جمهوری آمریکا برای تماس تلفنی اش تشکر کرد و متقابلا آرزو کرد آقای اوباما و خانواده اش هم خوب باشند."

نامزدی حزب جمهوری‌خواه

آقای رامنی با کسب ۱۰۸۶ هیات انتخاباتی تنها به ۵۸ هیات انتخاباتی دیگر احتیاج داشت تا بتواند با امتیاز کافی نامزدی حزبش را برای انتخابات ریاست جمهوری به نام خود رقم بزند.

آقای رامنی در بیانیه ای گفت این پیروزی به او "افتخار و فروتنی" داده است.

عملا چندین هفته است که با کنار کشیدن تمام رقبای حزبی آقای رامنی او نامزد بالقوه حزب جمهوری خواه شده است.

میت رامنی بیش از هفتاد درصد آراء انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان را کسب کرده است.

نظرسنجی ها نشان می دهند رقابت آقای رامنی با باراک اوباما فشرده خواهد بود.

میت رامنی در گردهمایی سالانه جمهوری خواهان در ماه اوت زمانی که هیات های انتخاباتی او را برگزینند نامزد رسمی حزب خواهد شد.

او نخستین پیرو فرقه مورمن ها خواهد بود که برای ورود به کاخ سفید نامزد می شود. جورج رامنی پدر او که فرماندار ایالت میشیگان بود نتوانست در سال ۱۹۶۸ در مبارزات درون حزبی جمهوری خواهان برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود.

آقای رامنی در بیانیه ای گفته: " حمایت آمریکایی ها در سراسر کشور از نامزدی من مایه افتخارم است و از اینکه توانسته ام هیات های انتخاباتی کافی را برای کسب نامزدی حزب جمهوری خواه در انتخابات سال ۲۰۱۲ به دست بیاورم احساس فروتنی می کنم".

روز دوشنبه گروه مبارزات انتخاباتی آقای رامنی در یک آگهی انتخاباتی از باراک اوباما به دلیل اعطای وام به شرکتی که تاسیسات انرژی خورشیدی تولید می کرد و بعدها ورشکست شد انتقاد کرد.

روز سه شنبه میت رامنی با شلدون ادلسون یکی از غول های قمارخانه های آمریکا ملاقات کرد که میلیون ها دلار به مبارزات انتخاباتی نیوت گینگریچ رقیب جمهوری خواه آقای رامنی کمک کرده بود.

کارشناسان می گویند نتیجه انتخابات پیش رو در آمریکا به چند ایالت مهم از جمله کلورادو و نوادا رخ بستگی خواهد داشت. دو رقیب در این ایالت ها برای جلب رای دهندگان مستقل رقابت خواهند کرد.

پرسش بعدی این است که آقای رامنی چه کسی را به عنوان نامزد معاونت ریاست جمهوری انتخاب خواهد کرد.

مطالب مرتبط