اوباما شخصا 'لیست مرگ' را تایید می کند

هواپیمای بدون سرنشین
Image caption هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا مواضع و رهبران گروه القاعده را در سومالی، پاکستان و یمن مورد هدف قرار می دهند

گزارش شده که دستور حملات هواپیماهای بدون سرنشین به رهبران و مواضع القاعده شخصا توسط باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا صادر می‌شود.

نشریه آمریکایی نیویورک تایمز روز چهارشنبه ۳۰ مه (دهم خرداد) نوشت که آقای اوباما فهرستی تحت عنوان "لیست مرگ" را مورد تایید نهایی قرار می دهد.

اگر چه این فرآیند "فوق سری" اعلام شده اما کاخ سفید تایید کرده که رئیس جمهوری آمریکا تمامی تدابیر برای جلوگیری از کشته شدن غیرنظامیان در حملات هواپیماهای بدون سرنشین را مورد توجه قرار می دهد.

هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا مواضع و رهبران گروه القاعده را در سومالی، پاکستان و یمن مورد هدف قرار می دهند.

حملاتی که به شدت مورد انتقاد مخالفان قرار می گیرد. آنها سوالات و مباحث جدی در زمینه قانونی، اخلاقی و سیاسی بودن این حملات مطرح می کنند.

ماه فوریه گذشته (بهمن ۱۳۹۰) درگزارشی که از سوی "دفتر خبرنگاری تحقیقی" منتشر شد آمد که در جریان حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به مناطق قبیله ای پاکستان طی سه سال گذشته صدها غیرنظامی جان خود را از دست داده اند.

در این تحقیق گفته شده که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، غیرنظامیان و پیکارجویان طالبان را که در تلاشند پس از انجام حملاتی به مجروحان کمک کنند، هدف بمباران قرار می دهد.

براساس این تحقیق، هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی همچنین عزاداران شرکت کننده در مراسم سوگواری را هم بارها مورد حمله قرار داده اند.

با این حال کاخ سفید استفاده از این هواپیماها را برای مبارزه با نیروهای طالبان و القاعده بسیار موثر و در مقایسه با دیگر انواع عملیات نظامی 'کم آسیب‌تر' ارزیابی می کند.

هواپیمایی با خلبان از راه دور

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حملات هواپیماهای بدون سرنشین در سه سال گذشته به وزیرستان شمالی (پاکستان) بارها به کشته شدن غیرنظامیان انجامیده است

آلیستر لیتهد، خبرنگار بی بی سی در نیومکزیکو ماه گذشته در گزارشی از جزئیات هواپیماهای بدون سرنشین و آموزش متخصصان هدایت آنها گزارش داد.

او نوشت هواپیماهای بدون سرنشین ابزاری جدید در عملیات نوین نظامی هستند و نظامیان آمریکایی و بریتانیایی در قرارگاه هوایی نیومکزیکو نحوه به پرواز در آوردن آنها را فرا می‌گیرند. آنان باید در آنجا با مشکلات عملی جنگیدن از راه دور دست و پنجه نرم کنند.

آمریکا و متحدانش از طریق نمایشگرهایی کامپیوتری در بیابان‌های نوادا و نیومکزیکو جنگ‌هایی را در اینسو و آنسوی جهان پیش می‌برند.

هواپیماهای بدون سرنشین – که اسم رسمی آنان هواپیماهای با خلبان از راه دور است – به بخش مهمی از جنگ نوین بدل شده‌اند.

این هواپیماهای بی‌سرنشین توان پرواز بر فراز مناطق درگیری و گرفتن و ارسال عکس‌های شناسایی را دارند. بحث‌برانگیزترین نوع این هواپیماها می‌توانند با استفاده از سلاح‌های نصب شده به مواضعی حمله کند.

آمریکا از هزاران هواپیمای بدون سرنشین استفاده می‌کند و گونه‌های بزرگتر و پیچیده‌تر، از مقرهایی درون ایالات‌متحده هدایت می‌شوند.

استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای هدف قرار دادن مراکز و افراد وابسته به طالبان یکی از راه های مقابله آمریکا با این گروه ها در سالهای گذاشته بوده است.