بقایای اجساد ۹۱ فلسطینی به دولت خودگردان تحویل داده شد

Image caption اگر چه اسرائیلی‌ها قربانیان فلسطینی را "تروریست" خطاب می کنند و از آنها به عنوان مهره هایی برای معامله استفاده می کنند، فلسطینیان به آنان عنوان "شهید" نگاه می کنند

حکومت اسرائیل بقایای اجساد ۹۱ شهروند فلسطینی را که در عملیات و درگیری های مختلف کشته شده اند به دولت خودگردان فلسطینی تحویل داده است.

تحویل اجساد فلسطینیان بر اساس بخشی از توافقنامه اوایل ماه مه که به اعتصاب غذای گسترده زندانیان فلسطینی در اسرائیل پایان داد، صورت گرفته است.

این اجساد، که برخی از آنها ۳۷ سال پیش در یک گورستان نظامی اسرائیلی در یک منطقه دور افتاده نزدیک مرز اردن دفن شده بودند، سحرگاه امروز (پنجشنبه) به نمایندگان دولت فلسطینی تحویل داده شدند.

اگر چه اسرائیلی‌‌ها قربانیان فلسطینی را "تروریست" خطاب می کنند و از آنها به عنوان مهره هایی برای معامله استفاده می کنند، فلسطینیان به آنان عنوان "شهید" نگاه می کنند.

فلسطنیان پس از ادای احترام به این اجساد، قرار است ۷۹ نفر از آنها را در رام الله، مقر دولت خودگردان در کرانه باختری رود اردن، به خاک بسپارند و اجساد ۱۲ نفر دیگر برای تدفین به غزه برده خواهند شد.

نمایندگان دولت خودگردان فلسطینی پیش از آغاز مراسم، تابوت‌های حاوی اجساد را در رام الله با پرچم‌های فلسطینی پوشاندند.

جان دانیسون، خبرنگار بی بی سی در رام الله می گوید تحویل این اجساد به فلسطینیان موضوع حساسی بوده و مذاکرات برای آن مدت‌ها طول کشیده است.

بیش از ۱۵۰۰ نفر از فلسطینیان زندانی شده در زندانهای اسرائیل که در اعتراض به شرایط خشن زندانها اعتصاب غذا کرده بودند، پذیرفتند که در صورت تحویل شدن جنازه ها اعتصاب غذای خود را بشکنند.

مقامات حکومتی اسرائیل نگران بودند که اگر یکی از زندانیان در حال اعتصاب غذا جان خود را از دست دهد، با واکنشهای تند و ناآرامی‌های گسترده ای روبرو شوند.

مطالب مرتبط