ارتش آزاد سوریه تعیین ضرب‌الاجل برای دولت را تکذیب کرد

افراد ارتش ملی سوریه حق نشر عکس AP
Image caption سخنگوی ارتش ملی سوریه خبر ضرب الاجل به دولت را تکذیب کرده و بر تعهد به توافقنامه صلح تاکید کرده است

ارتش آزاد سوریه خبر اولتیماتوم به دولت برای خارج کردن واحدهای ارتشی از مناطق شهری را تکذیب و تعهد خود به توافقنامه صلح سازمان ملل را تکرار کرده است.

روز پنجشنبه، ١١ خرداد (٣١ مه)، سرهنگ مصطفی عبدالکریم، سخنگوی ارتش آزاد سوریه، که مسئول عملیات مسلحانه علیه حکومت است، گفت که رهبری این نیرو ضرب‌الاجلی را برای خروج واحدهای دولتی از مناطق شهری تعیین نکرده است.

پیشتر، خبرگزاری های بین المللی به نقل از فرماندهان ارتش آزاد سوریه گزارش کرده بودند که در صورتی که واحدهای ارتشی ظرف چهل و هشت ساعت به عملیات خود علیه معترضان پایان ندهند و از مناطق مسکونی شهرها خارج نشوند، ارتش آزاد سوریه خود را به حفظ توافقنامه آتش بس ملزم نمی داند.

براساس بخشی از توافقنامه ای که به ابتکار کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای پایان خشونت در سوریه ارائه شده و دولت و مخالفان در سوریه آن را پذیرفته اند، قرار بوده است حکومت سوریه واحدهای ارتشی را از مناطق مسکونی خارج کند.

به گفته مخالفان، واحدهای نظامی همراه با تسلیحات سنگین همچنان در مناطق مسکونی مستقر هستند و با حمله مستقیم به غیرنظامیان و یا حمایت از عملیات طرفداران مسلح حکومت، تلفات سنگینی به مردم وارد کرده اند.

سرهنگ عبدالکریم گفته است که موضوع اولتیماتوم توسط تعدادی از فرماندهان عملیاتی ارتش آزاد مطرح شده بود بی‌آنکه در این مورد، از رهبری این نیرو کسب تکلیف کرده باشند.

وی گفته است که ارتش آزاد همچنان به توافقنامه صلح کوفی عنان متعهد است مگر آنکه شورای ملی سوریه، که رهبری سیاسی مخالفان را برعهده دارد، تصمیمی متفاوت اتخاذ کند.

نگرانی از جنگ فرقه‌ای

در خبری دیگر در مورد ارتش آزاد سوریه، یکی از خبرنگاران بی بی سی، که سه هفته به طور ناشناس به گزارشگری از سوریه مشغول بود، از تغییر در شرایط داخلی آن کشور خبر داده است.

Image caption برخی از مخالفان حکومت سوریه گفته اند که شبه‌نظامیان شبیحه عمدتا از علویان طرفدار اسد هستند

این خبرنگار بی بی سی گفته است در حالیکه بسیاری از مردم سوریه قبلا اطمینان داشتند که این کشور هرگز به ورطه خشونت های فرقه ای کشانده نخواهد شد، در پی ماهها خشونت، این نگرانی ایجاد شده که ممکن است چنین وضعیتی بروز کند و حتی به جنگ بین روستاها منجر شود.

قدرت حکومتی در سوریه از بیش از چهل سال پیش در اختیار خانواده اسد و نزدیکان آن قرار داشته که از اقلیت علویان سوریه هستند که به گفته مخالفان، در این مدت، مواضع مهم سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را در دست گرفته اند.

حرکت اعتراضی در سوریه حدود چهارده ماه پیش آغاز شد و معترضان خواستار آن بودند که بشار اسد، رئیس جمهوری که به داشتن تمایلات اصلاح طلبانه شهرت یافته بود، اقداماتی را در زمینه اصلاحات و آزاد سازی فضای سیاسی و مبارزه با فساد دولتی به جریان اندازد در حالیکه بسیاری از ناظران و حتی مقامات غربی نیز به واکنش مساعد آقای اسد چشم داشتند.

با اینهمه، دولت سوریه با اعزام واحدهای ارتش، از جمله یگان های زرهی، در صدد پایان دادن به اعتراضات بر آمد که به گفته برخی منابع، تا کنون به کشته شدن سیزده هزار تن و زندانی و مفقود شدن هزاران تن دیگر منجر شده است.

در ماه های اخیر، گزارش هایی از درگیری بین مخالفان سنی و علویان طرفدار حکومت منتشر شده و همچنین به گفته برخی از مخالفان، شبه نظامیان شبیحه، به عنوان نیروهای لباس شخصی طرفدار بشار اسد، عمدتا از میان علویان انتخاب شده اند.

برخی از اقدامات خشونت آمیز علیه مخالفان، از جمله کشتار اخیر در شهر حوله به نفرات شبیحه نسبت داده شده و به این ترتیب، خطر تلافی‌جویی فرقه ای را تشدید کرده است.

شرایط ارتش آزاد

خبرنگار بی بی سی که با برخی از اعضای گروه های مسلح مخالف حکومت هم گفتگو کرده است می گوید که برخی از نفرات ارتش آزاد در شرایط بسیار دشواری قرار دارند.

حق نشر عکس AP
Image caption آزادی چند صد تن از زندانیان سیاسی دو روز پس از ملاقات اسد و عنان اعلام شده است

بعضی از آنان گفته اند که برای خرید فشنگ، ناچار شده اند اثاثیه خانه خود را به فروش برسانند در حالیکه بعضی دیگر مجبور بوده اند برای خرید غذای مورد نیاز خانواده، اسلحه خود را بفروشند.

بسیاری از اعضای ارتش آزاد سوریه از نظامیان سابق هستند که با تشدید عملیات ارتش در برخورد با معترضان، ترک خدمت کرده و گاه با همراه بردن اسلحه خود، به مخالفان پیوسته اند.

در خبری دیگر در مورد سوریه، مقامات دولتی اعلام کرده اند که پانصد نفر را که به ظن ارتباط با مخالفان در بازداشت بودند ،آزاد کرده اند.

آزادی زندانیان سیاسی بخشی از توافقنامه کوفی عنان است که قرار بوده است زمینه خاتمه دادن به خشونت و مصالحه ملی را فراهم آورد.

آزادی این گروه از زندانیان سیاسی دو روز پس از ملاقات کوفی عنان با بشار اسد در دمشق اعلام شده است.

دولت آقای اسد تحت فشار شدید بین المللی قرار گرفته است تا محتوای توافقنامه صلح را به طور کامل به اجرا بگذارد.

از دیگر مواد توافقنامه شش ماده ای کوفی عنان می توان به دسترسی سازمان های امدادرسانی به غیرنظامیان در مناطق درگیری، دسترسی رسانه های خبری به نقاط مختلف سوریه و آزادی برگزاری تظاهرات اشاره کرد.

مطالب مرتبط