'سیاست‌های روسیه کمک می‌کند در سوریه جنگ داخلی به راه افتد'

هیلاری کلینتون حق نشر عکس AFP
Image caption هیلاری کلینتون، گفت که روس‌ها ابراز نگرانی کرده اند که در سوریه جنگ داخلی روی دهد

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، روسیه را متهم کرد که سیاست این کشور در قبال سوریه به راه افتادن جنگ داخلی در آن کشور کمک می کند.

این گفته‌های خانم کلینتون بعد از آن بیان شد که روسیه و چین بار دیگر با اتخاذ تصمیم های شدیدتر در قبال سوریه در شورای امنیت سازمان ملل مخالفت کردند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل هم بعد از کشتار حوله، دوباره هشدار داد که آنچه در سوریه می گذرد، کشور را به سمت یک جنگ داخلی "فاجعه‌بار" سوق می دهد.

فرماندهان مخالفان، دچار دو دستگی شده اند که اگر نیروهای دولتی به سربازخانه ها باز نگردند آیا همچنان باید آتش بس را نگه دارند یا نه.

سرهنگ قاسم سعدالدین که خود را از فرماندهان این گروه از مخالفان دولت سوریه معرفی کرده است، روز چهارشنبه (۳۰ مه - ۱۰خرداد) گفت که چنانچه نیروهای دولت بشار اسد تا ظهر روز جمعه به مفاد طرح آتش بس سازمان ملل متحد عمل نکنند، مخالفان مسلح دولت دیگر خود را به رعایت مفاد این طرح ملتزم نمی دانند.

در اظهارنظری متفاوت، ریاض اسعد، فرمانده ارتش آزاد سوریه گفت که چنین ضرب الاجلی از جانب آنها وجود ندارد.

در عوض او از کوفی عنان، نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب، خواست تا با انتشار بیانیه ای، اذعان کند که طرح صلح او با شکست مواجه شده است.

پل وود، خبرنگار بی بی سی که سه هفته تمام در داخل خاک سوریه بوده، می گوید اصلا چیزی به نام "آتش بس در آنجا وجود نداشته است."

بعد از کشتار حوله، رئیس جمهوری سوریه زیر فشار بین المللی قرار گرفت تا به آتش بس وفادار بماند.

در کشتار حوله نزدیک به یکصد نفر کشته شدند که تعدادی از آنها هم کودکان بودند.

روز پنجشنبه، یکی از ژنرال های سوری نتیجه تحقیقات دولتی در زمینه کشتار حوله را بیان کرد.

او در گزارشش آورده که "گروه های تروریستی" مسئول این کشتار هستند. ژنرال قاسم جمال سلیمان، گفت که این گروه ها می خواهند با این کار به کشورهای خارجی بگویند که سوریه درگیر جنگ داخلی است تا آنها به سوریه حمله کنند.

'کشتار بی‌گناهان'

هیلاری کلینتون که در سفر دانمارک بود، گفت که احتمال حمله نظامی هر روز بیشتر می شود.

او گفت که روس ها، به او می گویند که نمی خواهند جنگ داخلی در سوریه به وقوع بپیوندد: "اما من به آنها می گویم که سیاست های آنها کمک می کند که جنگ داخلی در سوریه به وقوع بپیوندد."

ناظران می گویند که شرایط دخالت خارجی در امور سوریه ممکن است خیلی سریع عوض شود.

دفتر نخست وزیر بریتانیا هم عبارت آشنایی را برای سوریه به کار برده: "همه گزینه ها روی میز است."

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل هم که برای شرکت در کنفرانسی در سوریه به سر می برد، گفت که ناظران سازمان ملل، تنها برای تماشای "کشتار بی گناهان به سوریه نرفته اند."

آقای بان گفت: "کشتار غیرنظامیان، مانند آنچه که جمعه گذشته روی داد، می تواند سوریه را به سمت یک جنگ داخلی فاجعه‌بار سوق دهد. جنگی داخلی که سوریه هیچگاه نمی تواند از عواقب آن خلاص شود."

در کشتار حوله که روز جمعه گذشته رخ داد، ۱۰۸ زن و کودک و مرد کشته شدند.

کشورهای غربی و رسانه های بین المللی، ارتش و شبه نظامیان وابسته به حکومت سوریه را مسئول کشتار حوله شناخته اند و شورای امنیت سازمان ملل نیز با صدور بیانیه ای تلویحا از مسئولیت دولت سوریه در این زمینه سخن گفته است.

مطالب مرتبط