نژاد آریایی

به روز شده:  15:40 گرينويچ - سه شنبه 05 ژوئن 2012 - 16 خرداد 1391

مدیا پلیر

آریایی یعنی چه؟ آیا می توان رد پای نژادی به نام آریایی را در تاریخ ایران زمین گرفت و به امروز رسید؟

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

آریایی یعنی چه؟ آیا می توان رد پای نژادی به نام آریایی را در تاریخ ایران زمین گرفت و به امروز رسید؟ ایرانی ها تا چه حد می توانند خود را آریایی بنامند؟

زمانی محمد رضا شاه پهلوی به یک دپیلمات غربی گفت ما ایرانی ها، آریایی هستیم و اینکه در جوار ملت های آریایی دیگر در اروپا قرار نداریم تنها یک تصادف جغرافیایی است. اعتقاد به اصل و نسب آریایی ما ایرانی ها، مختص به شاهان و شاهنشاهان سرزمین ایران نبوده است. این اعتقاد چنان ریشه دار است که تردید در آن، نزد بسیاری از ایرانی ها مایه ی ننگ است. همین تعصب مایه سوء استفاده هایی از مفهوم آریایی در قرن بیستم شد. اما رد بی چون و چرای اصل و نسب آریایی مردمان ایران زمین به صرف اینکه از این مفهوم سوء استفاده شده، نشانه ی نخوت روشنفکرانه است. حقیقت پنداشته شدن اعتقاد به ریشه ی آریایی ایرانی ها نزد بسیاری از مردم، در عین آنکه ما را مظنون می کند، نباید ضرورتا مایه ی انکار این اعتقاد شود. بلکه باید انگیزه ای باشد برای آنکه به جستجوی تبار این مفهوم برویم. واژه ی آریایی از کجا پیدا شد؟ اولین اشارات به آریایی را در کدام متون و شواهد تاریخی می توان دید؟ در این شواهد، منظور از آریایی چه بوده و این مفهوم چه تحولی از سر گذارنده است؟

این ها، سوال هایی است که با مهمان های این هفته ی پرگار، شاهرخ وفاداری پژوهشگر ایران باستان، رضا ضیا ابراهیمی استاد دانشگاه در رشته ی تاریخ ایران و مازیار اشرفیان بناب استاد علم ژنتیک در دانشگاه پورتموث، در میان می گذاریم.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.