بعد از ۳۱ سال، حالت فوق‌العاده در مصر لغو شد

مصر حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت مصر با قانون حالت فوق‌العاده می‌توانست مانع از برگزاری تظاهرات در کشور شود

بعد از ۳۱ سال، حالت فوق‌العاده در مصر لغو شد. بنا به این قانون نیروهای امنیتی می توانستند مظنونان خود را بازداشت کنند و آنها را در دادگاه‌های خودشان محاکمه کنند.

از سال ۱۹۸۱ میلادی که انور سادات، رئیس جمهوری وقت ترور شد، بدون وقفه در مصر حالت فوق‌العاده برقرار بوده است.

لغو حالت فوق‌العاده، یکی از اصلی‌ترین خواست‌های فعالان مصری بود که سال گذشته علیه حسنی مبارک، رئیس جمهوری این کشور به پا خواسته بودند.

شورای نظامی حاکم بر مصر که از زمان سرنگونی دولت حسنی مبارک، قدرت را در مصر به دست دارند، گفته اند که آنها حالت فوق العاده را دوباره در کشور برقرار نمی کنند.

برخی از مردم مصر از لغو این قانون هراس دارند و می گویند شاید در آستانه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در مصر، کشور دچار خلا قدرت شود.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در مصر حدود دو هفته دیگر در مصر انجام می شود.

شورای نظامی حاکم بر مصر، با انتشار بیانیه ای، به مردم اطمینان داده که آنها تا زمان انتخاب رئیس جمهوری جدید و انتقال قدرت به او به "وظیفه ملی" برای مراقبت از کشور عمل می کنند.

حسام بهجت، یکی از فعالان حقوق بشری مصر که برای لغو این قانون تلاش‌ کرده، در توصیف برداشته شدن حالت فوق‌العاده می گوید که این رویداد "عظیم" است.

او می گوید: "مهم پیامی است که این اتفاق می فرستد. در فرهنگ نیروهای امنیتی این بود که آنها همواره ورای قانون هستند. حالا آنها باید از قوانین موجود پی‌روی کنند و از نیروهای فراقانونی دیگر خبری نیست."

حسنی مبارک بارها در زمان زمامداری خود قول داده بود که حالت فوق‌العاده را بردارد. اما هیچگاه این کار را نکرد.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا می گوید که لغو این قانون، "گامی در جهت صحیح است" که به دموکراسی در مصر می انجامد.

شش ماه پیش (در ماه ژانویه امسال) فرمانده شورای نظامی حاکم بر مصر، قوانین مربوط به حالت فوق‌العاده در کشور را آسانتر کرد و آن را تنها به حالتی تقلیل داد که "ترور" در کشور انجام شده باشد. او توضیح بیشتری در این خصوص نداد.

مطالب مرتبط