پناهجویان آفریقایی، مهمانان ناخوانده اسرائیل

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مهدی یعقوبی، لباس فروش ایرانی در جنوب تل آویو، همسایگان آفریقایی اش در محله "نواشاعنان" را به "بمب هسته ای" تشبیه می کند.

او می گوید: "می خواهم به نخست وزیر خودم، بنیامین نتانیاهو، بگویم: از بمب اتم ایران نترس. بمب اتم الان نه فقط جنوب تل آویو را گرفته بلکه دارد به سر تا سر اسرائیل هم اضافه می شود."

اسرائیلی های مانند آقای یعقوبی می گویند در هفت سال گذشته ورود هزاران پناهجوی آفریقایی غیریهودی به جنوب تل آویو، محل کار و زندگی آنها را فقیرتر و ناامن تر کرده اند.

وقوع چند مورد تجاوز جنسی به دختران و دستگیری تعدادی پناهجوی سودانی و اریتره ای به عنوان متهم، این مردم را بیش از همیشه خشمگین کرده است.

بنا بر آمار موجود، دو سوم از مجموع ۶۰ هزار پناهجوی خارجی در اسرائیل، اهل اریتره و حدود ۱۵ درصد هم از سودان آمده اند، پناهجویانی مانند سایمون مائر که به امید زندگی بهتر از صحرای سینای مصر قاچاقی وارد اسرائیل شده اند.

"ترس از مردم"

حق نشر عکس e
Image caption سایمون مائر: نمی توانم حتی توی چشم اسرائیلی ها نگاه کنم. این حس را دارم که از من فرار می کنند

سایمون مائر، اهل سودان جنوبی، این روزها تمایل زیادی به بیرون رفتن از خانه خود ندارد. بیش از یک ماه است که ویزای اقامت موقتش باطل شده است، از حملات نژادپرستانه هم هراس دارد.

آقای مائر که پدر چهار فرزند است می گوید: "نمی توانم حتی توی چشم اسرائیلی ها نگاه کنم. این حس را دارم که از من فرار می کنند، مخصوصا دختران و زنان. فکر می کنند که می خواهم آنها را اذیت کنم. تمامش به این خاطر است که سیاستمداران آنها را تحریک کرده اند."

دولت اسرائیل به اکثر پناهجویان خارجی پناهندگی نمی دهد، اما آنها را اخراج هم نمی کند، به آنها رسما اجازه کار نداده اما از اشتغال آنها در سطوح پائین جلوگیری نکرده است.

بهرام، کاسب ایرانی تباری که در نواشاعنان مغازه کفش فروشی دارد می گوید حساسیتش به پناهجویان آفریقایی انگیزه نژادی ندارد.

او می گوید: "نه به خاطر این که سیاه (پوست) هستند، نه! شب ها مست می کنند، تمام شیشه های آبجو را که می خورند پرت می کنند توی هوا، به هر کی خورد، خورد. دزدی شان زیاد است، خیلی دوچرخه می دزدند."

مهدی یعقوبی هم می گوید: "اتوبوس سوارشان می کنند می آوردنشان تل آویو، ایستگاه مرکزی (اتوبوس)، پارک لویسنکی! ولشان می کنند به امان خدا...باید فکری به حال این ها کرد این ها هم انسانند، این ها هم آدمند."

"امید پر تنش"

حق نشر عکس 2
Image caption مهدی یعقوبی هم می گوید: باید فکری به حال اینها کرد این ها هم انسانند، اینها هم آدمند

محله "هاتیکوا" واقع در جنوب تل آویو، یکی دیگر از مراکز زندگی پناهجویان آفریقایی است.

"هاتیکوا" در زبان عبری به معنی "امید"، به طور سنتی مهاجرنشین بوده است اما در چند سال گذشته ناامن تر شده و بسیاری از اسرائیلی ها از ورود به آن پرهیز می کنند.

آشوب های نژادی اخیر جنوب تل آویو در محله "هاتیکوا" رخ داد که طی آن صدها نفر به مغازه ها و خانه های پناهجویان آفریقایی حمله کردند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، آن حملات را محکوم کرده است، اما عده ای از چهره های راستگرای حزب بنیامین نتانیاهو ( لیکود) پناهجویان آفریقایی را "غده سرطانی" و "بلای ملی" توصیف کرده و خواهان اخراج دسته جمعی آنها شده اند.

در این میان، دولت آقای نتانیاهو قصد دارد که پناهجویان سودان جنوبی را به کشورشان بازگرداند، با این استدلال که کشور تازه تاسیس سودان جنوبی امن است و این ۷۰۰ نفر دیگر نمی توانند ادعای پناهجو بودن داشته باشند.

اما منتقدان در طیف میانه رو و لیبرال معتقدند که اسرائیل به یک استراتژی جامع برای برطرف کردن مساله پناهجویان نیاز دارد و اخراج افرادی مانند سایمون مائر و خانواده اش و حتی ساخت حصاری طویل در مرز مصر، این معضل پیچیده را در بلندمدت حل نخواهد کرد.