اسد: با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رئیس‌جمهور سوریه گفت که دولتش همواره آماده گفت‌وگو با مخالفان است، ولی با افرادی که با خارج از این کشور همکاری می‌کنند و با فعالیت‌های تروریستی در ارتباط هستند، وارد مذاکره نخواهد شد.

بشار اسد امروز یکشنبه سوم ژوئن (۱۴ خرداد) در یک سخنرانی در مجلس سوریه گفت که کشورش در حال عبور از بحرانی‌ترین مرحله تاریخی از زمان پایان یافتن استعمار تاکنون است.

او اضافه کرد که سوریه با یورشی داخلی و بین‌المللی روبه‌رو شده و توطئه‌هایی از خارج علیه سوریه و برای تضعیف این کشور در جریان است.

او افراد وابسته به کشورهای خارجی را به مداخله در امور داخلی و شدت بخشیدن به خشونت‌ها در سوریه متهم کرد و گفت که این کشور به گفته او با "جنگی واقعی" روبه‌رو شده است.

رئیس جمهور سوریه که برای اولین‌بار پس از کشته شدن بیش از صد نفر در شهر حوله سخن می‌گفت، بار دیگر افرادی را که تروریست خواند، مسئول ناآرامی‌های این کشور معرفی کرد و گفت: "تروریسم را باید از راه‌حل‌های سیاسی کنار گذاشت."

او نقش داشتن نیروهای دولتی در کشتار حوله را رد کرد و گفت که این کشتار "جنایتی کریه" بوده است که هیچ "جانوری" نمی‌تواند مرتکب آن شود.

ناظران سازمان ملل متحد گزارش کرده‌اند که نشانه‌هایی از دست داشتن نیروهای وفادار به دولت در کشتار حوله وجود دارد.

آنها گفته‌اند که بیشتر کشته‌شدگان با اعدام‌هایی شتابزده و خودسرانه جان خود را از دست داده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption بشار اسد برای اولین‌بار از زمان کشتار حوله سخنرانی می‌کرد

به دنبال این کشتار چندین کشور دیپلمات‌های سوریه را اخراج کردند.

آقای اسد در سخنان امروز خود گفت: "ما را منبع هرگونه خشونت و ناآرامی معرفی می کنند و به نادیده گرفتن آنچه در اطرافمان می‌گذرد، متهم کرده‌اند."

او گفت: "خساراتی خونبار به کشورمان وارد شده است و بعد از تمام خون‌های بی‌گناهی که ریخته شده، لازم است که معقولانه‌تر وارد عمل شویم."

آقای اسد همچنین گفت که کشتار حوله تا همیشه مایه شرمساری خواهد بود.

رئیس‌جمهور سوریه همچنین با تاکید بر ضرورت مقابله با بحران و نه فرار از آن، گفت: "برخورد با بحران می‌تواند دردناک باشد، ولی درمانگر است."

آقای اسد با بیان این که دولت سوریه از ابتدا به دنبال یافتن راه‌حلی سیاسی برای پایان دادن به بحران بوده است، گفت: "راه‌حل سیاسی و تروریسم رابطه‌ای با هم ندارند."

او اضافه کرد: "تروریست‌ها سرها را از بدن جدا کرده‌اند، مردم را کشته‌اند و همه انواع خشونت‌ها را به کار برده‌اند."

او گفت که به همین دلیل، نباید با مذاکره با عاملان این اقدامات تروریستی، به آنها اعتبار داد.

بشار اسد گفت که بحران در سوریه برای مدتی طولانی ادامه داشته و از نظر روانی، اقتصادی و سیاسی بر وضعیت این کشور تاثیر گذاشته است.

او گفت: "هرچه زمان بیشتری از دست بدهیم، خون بیشتری ریخته می‌شود."

او اضافه کرد که آنچه دولت در شرایط کنونی انجام می‌دهد، از روی اجبار و برای محافظت از سوریه است.

در عین حال، رئیس‌جمهور سوریه در اولین سخنرانی خود بعد از تصویب قانون اساسی جدید و تشکیل مجلس جدید سوریه، بر ضرورت تداوم روند اصلاحات سیاسی در این کشور تاکید کرد و گفت که برگزاری انتخابات مجلس یکی از نشانه‌های این روند و پاسخی به "قاتلان" بوده است.

مخالفان دولت سوریه مشارکت در انتخابات مجلس را تحریم کرده بودند.

آقای اسد امروز گفت: "یک سیاستمدار واقعی هیچوقت دولت و مشارکت سیاسی در کشور خود را رد و تحریم نمی‌کند."

او گفت: افرادی که به فعالیت‌های تروریستی دست می‌زنند، علاقه‌ای به گفت‌وگو ندارند.

رئیس‌جمهور سوریه با اشاره به تصویب قانون اساسی جدید این کشور گفت: "موفقیت ما با اصلاحات پیوند خورده است و باید تمام راه‌حل‌های سیاسی را (برای رفع بحران) پیدا کنیم".

او گفت: تصمیم نهایی (درباره سرنوشت سوریه) طبق نظر مردم گرفته خواهد شد، همانطور که درباره قانون اساسی تصمیم‌گیری شد.

مطالب مرتبط