اتحادیه اروپا در روسیه بحران سوریه را بررسی می‌کند

حق نشر عکس AP
Image caption ولادیمیر پوتین امروز میزبان رهبران اتحادیه اروپاست

نشست اتحادیه اروپا امروز دوشنبه، چهارم ماه ژوئن، در سن‌پترزبورگ روسیه برگزار می‌شود. انتظار می‌رود رهبران این اتحادیه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را برای در پیش گرفتن سیاستی سختگیرانه‌تر علیه سوریه تحت فشار بگذارند.

روسیه از متحدان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به شمار می‌رود.

اتحادیه اروپا به دنبال آن است که روسیه به دولت سوریه فشار بیاورد تا تسلیحات سنگین را از شهرها و مناطق مسکونی خارج کند و به طور کامل طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد را اجرایی کند.

روسیه و چین همچنان درخواست‌های اتحادیه اروپا و آمریکا را برای محکوم کردن دولت سوریه و برکناری بشار اسد رد می‌کنند.

روز یکشنبه، سوم ژوئن، آقای اسد برای اولین‌بار بعد از انتشار گزارش‌ها درباره کشته شدن بیش از یکصد نفر در شهر حوله اعلام کرد که نیروهای دولتی هیچ نقشی در این کشتار نداشته‌اند.

او به نمایندگان مجلس سوریه گفت که "دخالت‌های خارجی" عامل تفرقه و بحران در سوریه بوده است.

در نشست امروز اتحادیه اروپا در سن‌پترزبورگ، رئیس شورای اروپا، رئیس کمیسیون اروپا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم حضور دارند.

آقای پوتین یکشنبه شب در یک مهمانی شام میزبان رهبران اتحادیه اروپا بود.

او به تازگی توانست برای دومین‌بار در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه پیروز شود و دیپلمات‌های اروپایی، نشست امروز را فرصتی برای تجدید روابط با آقای پوتین ارزیابی می‌کنند.

انتظار می‌رود همکاری‌های بازرگانی و نیز فعالیت‌های هسته‌ای بحث‌برانگیز ایران از دیگر محورهای مذاکرات در نشست امروز باشد. هرچند به گفته خبرنگاران، موضوع سوریه احتمالا بحث غالب گفت‌وگوها خواهد بود.

'نقش کلیدی روسیه'

یک مقام رسمی اتحادیه اروپا به خبرگزاری رویترز گفته است: "لازم است مطمئن شویم که روسیه از تمام نفوذ خود استفاده می‌کند تا رژیم (اسد) را برای اجرایی کردن طرح (صلح) قانع کند."

او گفت: "موضع‌گیری روسیه در یافتن راه‌حل‌هایی برای حل (بحران در سوریه) با روش‌های دیپلماتیک، چندان موثر نبوده است."

دولت روسیه تاکید دارد که از حکومت بشار اسد محافظت نمی‌کند، ولی در عین حال، می‌گوید که برکناری او نمی‌تواند پیش‌شرطی برای مذاکرات سیاسی باشد.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روز یکشنبه، سوم ژوئن، با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دیدار داشت، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که "نقش روسیه در موفقیت طرح (صلح) عنان کلیدی است".

در این اطلاعیه آمده است که اتحادیه اروپا به دنبال "همکاری نزدیک با روسیه برای یافتن راهی برای پایان دادن به خشونت‌هاست".

در اطلاعیه خانم اشتون اضافه شده است که او روز یکشنبه با کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، گفت‌وگویی تلفنی داشت و دو طرف تاکید کرده‌اند که بحران (در سوریه) به "نقطه‌ای بحرانی" رسیده است.

مطالب مرتبط