کشته شدن '۸۰ سرباز' سوری در درگیری با نیروهای مخالف

حق نشر عکس AP
Image caption گفته شده درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان اخیرا افزایش یافته است

یک گروه فعال سوری از کشته شدن دست کم ۸۰ سرباز آن کشور توسط نیروهای مخالف رژیم بشار اسد خبر داده است. گفته شده این افراد در جریان حملاتی به پست های بازرسی نیروهای امنیتی در دو روز اخیر کشته شده اند.

مخالفان به "گروه ناظر حقوق بشر سوریه" گفته اند بیش از ۱۰۰ سرباز در حومه دمشق، پایتخت و همچنین استان ادلب کشته شدند.

این گروه حقوق بشری گفته است که اسامی ۸۰ نفر از کشته ها توسط پزشکان محلی تائید شده است.

در همین حال هرمان ون رومپوی، رئیس شورای اتحادیه اروپا، پس از دیدار و مذاکره با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در سن پترزبورگ اذعان کرده که دو طرف "ارزیابی های متفاوتی" از شرایط فعلی دارند.

اما آقای ون رومپوی در عین حال افزود که دو طرف در این باره که طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان بهترین راه برای"خروج از بحران فعلی در سوریه و جلوگیری از جنگی داخلی در آن کشور است، اتفاق نظر دارند."

رئیس شورای اتحادیه اروپا همچنین بر ضرورت اتخاذ راه حلی برای پایان دادن فوری به خشونت ها در این کشور تاکید کرد.

این اظهارات در حالی از سوی آقای ون رومپوی مطرح می شود که "گروه ناظر حقوق بشر سوریه" گفته است که پزشکان محلی کشته شدن دست کم ۸۰ سرباز را در درگیری هایی با نیروهای ارتش آزاد سوریه طی دو روز گذشته تایید کرده اند.

در همین حال سمی عبدالرحمان، مسئول این گروه حقوق بشری به خبرگزاری فرانسه گفته است که درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان به نحو چشمگیری در دور روز گذشته افزایش یافته است.

به گفته آقای عبدالرحمان از آنجایی که نیروهای دولتی برای درگیری های خیابانی آموزش ندیده اند، در نتیجه در مقابل این نبردها بسیار ضربه پذیرهستند.

آقای عبدالرحمان همچنین افزوده آنچه که باعث افزایش تلفات در بین نیروهای دولتی می شود این است که این نیروها با مردم محلی شهرها و دهکده هایی می جنگند که به خوبی با محیط آشنا هستند و از حمایت بومیان برخوردارند.

بشار اسد روز گذشته (یکشنبه سوم ژوئن) در یک سخنرانی در مجلس سوریه گفت که کشورش در حال عبور از بحرانی‌ترین مرحله تاریخی از زمان پایان یافتن استعمار تاکنون است.

او اضافه کرد که سوریه با یورشی داخلی و بین‌المللی روبه‌رو شده و توطئه‌هایی از خارج علیه سوریه و برای تضعیف این کشور در جریان است.

رئیس جمهور سوریه که برای اولین‌بار پس از کشته شدن بیش از صد نفر در شهر حوله سخن می‌گفت، بار دیگر افرادی را که تروریست خواند، مسئول ناآرامی‌های این کشور معرفی کرد و گفت: "تروریسم را باید از راه‌حل‌های سیاسی کنار گذاشت."

او نقش داشتن نیروهای دولتی در کشتار حوله را رد کرد و گفت که این کشتار "جنایتی کریه" بوده است که هیچ "درنده ای" نمی‌تواند مرتکب آن شود.

این در حالی است که ناظران سازمان ملل متحد گزارش کرده‌اند که نشانه‌هایی از دست داشتن نیروهای وفادار به دولت در کشتار حوله وجود دارد.

آنها گفته‌اند که بیشتر کشته‌شدگان با اعدام‌هایی شتابزده و خودسرانه جان خود را از دست داده‌اند.

مطالب مرتبط