برنامه هسته ای ایران در صدر کنفرانس خبری آمانو

آمانو حق نشر عکس AP
Image caption در کنفرانس خبری امروز، آقای آمانو با لحنی امیدوارانه از نزدیک بودن توافق نهایی بر سر یک چارچوب سخن گفت

امروز کنفرانس خبری یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد در حالی برگزار شد که موضوع برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران در صدر توجه خبرنگاران حاضر قرار گرفته بود.

اکثر سوالات مانند همیشه به درخواست های آژانس برای داشتن دسترسی به سایت نظامی پارچین در جنوب شرق تهران مربوط بودند.

آژانس می گوید شواهد معتبری در اختیار دارد که دسترسی فوری این نهاد به سایت مزبور را لازم ساخته است. در مقابل، ایران بر این موضع پافشاری کرده که بدون توافق روی یک چارچوب از پیش توافق شده نمی تواند به درخواست آژانس پاسخ مثبت دهد.

در کنفرانس خبری امروز، آقای آمانو با لحنی امیدوارانه از نزدیک بودن توافق نهایی بر سر یک چارچوب سخن گفت.

مدیر کل آژانس گفت که "از سوی تهران و آڑانس انعطاف پذیریهای زیادی در مذاکرات نشان داده شده است."

یوکیو آمانو دو هفته پیش اولین سفر خود در سمت مدیر کلی آژانس به تهران را انجام داد.

او در کنفرانس خبری امروز بارها به نام سعید جلیلی اشاره کرد، مذاکره کننده ارشد ایران و عالی ترین مقامی که آقای آمانو در طول سفر کوتاهش به تهران با وی دیدار کرد.

به گفته مدیرکل آژانس، آقای جلیلی در این سفر به وی گفته که اختلاف نظرها و مسایل باقیمانده بین ایران و آژانس چنان شدید نیستند که مانعی بر سر توافق نهایی بر سر چارچوب بازرسی ها از ایران باشند.

از مدیر کل پرسیدم که تا چه اندازه به حرفی که از آقای جلیلی شنیده خوش بین است یا اینکه این را تاکتیکی برای خریدن زمان تلقی می کند که پاسخش تکرار امیدواری برای خوب پیش رفتن مذاکرات بود.

به هرترتیب، صحبت اصلی آقای آمانو این بود که سعید جلیلی وی را مطمئن کرده که مسیر برای توافق هموار است. این همواری مسیر باعث شده تا آقای آمانو در کنفرانس خبری خود اعلام کند که روز جمعه در محل نمایندگی ایران در وین، مذاکراتی بین هرمان ناکارتس، معاون مدیر کل و یک مقام دیگر از آڑانس با علی اصغر سلطانیه صورت خواهد گرفت.

آقای آمانو ابراز امیدواری کرد که به زودی این توافق نهایی شود ولی برای این پرسش مکرر خبرنگاران که تا نشستن قلم در محل امضای سند چقدر باید انتظار کشید پاسخ قاطعی نداشت.

مطالب مرتبط