درگیری مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان تلفاتی بر جای گذاشت

سرژ سرکیسیان و الهام علی اف حق نشر عکس AFP
Image caption روسای جمهوری ارمنستان و آذربایجان تا کنون بارها در باره وضعیت قره‌باغ به مذاکره نشسته‌اند اما این مذاکرات تا کنون ثمری نداشته است

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، می‌گوید پنج سرباز این کشور در تیراندازی‌های نیروهای ارمنستان کشته‌ شده‌اند.

این اتفاق یک روز پس از کشته شدن سه سرباز ارمنستان توسط نیروهای جمهوری آذربایجان روی داده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد "خرابکاران" ارمنی چهار سرباز را در یک محل و سرباز دیگر را در محلی دیگر کشتند.

این وزارتخانه گفته است که نیروهای ارمنستان تلاش کرده‌اند تا به مواضع نظامی جمهوری آذربایجان در روستای آشاغی اسکی‌پارا در منطقه قازاخ در غرب این کشور نفوذ کنند اما با تحمل تلفاتی مجبور به عقب‌نشینی شدند.

وزارت دفاع ارمنستان می‌گوید به دنبال تلاش نیروهای جمهوری آذربایجان برای نفوذ به مناطق تحت کنترل این کشور، نیروهای ارمنستان واکنش نشان دادند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا که به منطقه سفر کرده، خواهان خویشتن‌داری طرفین شده است.

خانم کلینتون در اولین مرحله از سفر خود دیروز در ایروان، پایتخت ارمنستان با مقام‌های این کشور دیدار کرد و امروز به گرجستان سفر کرده است. او سپس به جمهوری آذربایجان خواهد رفت.

میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان آتش‌بس رسمی برقرار شده اما این آتش‌بس روز به روز شکننده‌تر می‌شود.

تیراندازی‌های مرزی طی ماه‌های اخیر منجر به بروز تلفاتی شده است.

ارمنستان روز دوشنبه جمهوری آذربایجان را متهم کرد که سه سرباز این کشور را در نزدیکی دو روستای برداوان و چینار در منطقه تاووش در همسایگی منطقه قازاخ جمهوری آذربایجان کشته و شش نفر دیگر را زخمی کرده است. جمهوری آذربایجان این خبر را تکذیب کرده است.

زمانی مسلمانان آذری و مسیحیان ارمنی در این منطقه کنار یکدیگر زندگی می‌کردند اما اختلاف ارضی دو طرف به بروز جنگی خونین در اوائل دهه نود میلادی و کشته و زخمی و آواره شدن گروه زیادی از مردم منجر شد.

ناگورنو قره باغ، منطقه مورد اختلاف دو کشور، از طرف جامعه جهانی جزئی از خاک جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود اما تحت تسلط ارامنه ساکن این منطقه قرار دارد.

قره باغ تحت تسلط ارامنه اعلام استقلال کرده اما هیچ کشوری در دنیا استقلال آن را به رسمیت نشناخته است.

روسای جمهوری ارمنستان و آذربایجان تا کنون بارها در باره وضعیت این منطقه و تلاش برای حل و فصل اختلاف دو کشور به مذاکره نشسته‌اند اما این مذاکرات تا کنون ثمری نداشته است.

مطالب مرتبط