پیام ملکه بریتانیا در پایان جشن‌های شصتمین سالگرد سلطنت

Image caption ملکه الیزابت دوم، زنی که قرار نبود ملکه شود، اکنون شصت سال است که بر تخت سلطنت نشسته است

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، در آخرین روز جشنهای شصتمین سالگرد رسیدن به سلطنت، در پیامی تلویزیونی از مردم بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع تشکر کرد.

او در این پیام گفت: "تجربه حضور در جشن های شصت سالگی به یادماندنی بود. از دیدن فضایی شادی که در آن هزاران خانواده، همسایه و دوست با هم جشن گرفتند، عمیقا تحت تاثیر قرار گرفتم."

او همچنین گفت: "من و پرنس فیلیپ مایلیم از این فرصت استفاده کنیم تا از کسانی که در برگزاری مراسم نقش داشتند تشکر ویژه کنیم. چالش بزرگی بود و مطئنم که هر کس این جشنها را دیده باشد، می فهمد که چقدر برایش زحمت کشیده اند."

ملکه الیزابت دوم در پایان گفت: "امیدوارم خاطرات امسال، زندگی ما را در سالهای پیش رو، روشن کند. محبت بی دریغی که در این کشور و کشورهای مشترک النافع به من ابراز می شود، گنجی الهام بخش است. از همه متشکرم."

امروز، در آخرین روز جشن شصتمین سالگرد رسیدن به سلطنت، مراسم شکرگزاری در کلیسای جامع سن پل در مرکز لندن برگزار شد.

Image caption عملیات آکروباتیک هوایی توسط "پیکانهای سرخ"، تیم خلبانان ویژه آکروباتیک نیروی هوایی بریتانیا

روان ویلیامز، اسقف اعظم کانتربری و رییس کلیسای رسمی انگلستان، در مراسم کلیسای سن پل سخنرانی کرد، مراسمی که نخست وزیر بریتانیا و سران چند کشور خارجی نیز در آن حضور داشتند.

ملکه پس از مراسم شکرگزاری در کلیسا با کالسکه به کاخ باکینگهام، محل اقامت خود در لندن باز گشت.

توپخانه نیروی زمینی نیز به مناسبت شصتمین سالگرد سلطنت ملکه الیزابت شصت گلوله توپ شلیک کرد.

از دیگر برنامه های امروز، رژه هوایی چند هواپیمای نظامی بازمانده از جنگ جهانی دوم (بیش از ۶۷ سال پیش) و عملیات آکروباتیک هوایی توسط "پیکانهای سرخ"، تیم خلبانان ویژه آکروباتیک نیروی هوایی بریتانیا است.

الیزابت دوم، زنی که قرار نبود ملکه شود، اکنون شصت سال است که بر تخت سلطنت نشسته است.

اگر دوره سلطنت او تا چهار سال دیگر هم ادامه یابد، او دیرپاترین ملکۀ تاریخ بریتانیا خواهد شد.

همزمان جمهوری‌خواهان بریتانیا امروز به اعتراضات صلح آمیز خود به نهاد سلطنت ادامه دادند و در مقابل کلیسای جامع سن پل و همچنین وستمینستر (پارلمان بریتانیا) جمع شدند.

جمهوری خواهی در میان مردم بریتانیا حدود بیست درصد طرفدار دارد ولی حدود هفتاد درصد می گویند که بریتانیا بدون نهاد پادشاهی آسیب پذیرتر خواهد بود.

مطالب مرتبط