والت دیسنی تبلیغ 'هله هوله' را ممنوع می کند

میان غذاها و غذاهای پرچرب و شور که مورد علاقه اکثر افراد چاق است حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شرکت هایی چون مک دونالد یا کی اف سی و نظایر آن سالانه میلیاردها دلار صرف تبلیغ محصولات غذایی خود برای جذب کودکان می کنند

والت دیسنی شرکت معروف فیلمسازی و تولید برنامه های ویژه کودکان در آمریکا تصمیم گرفته که از تبلیغ اغذیه های ناسالم و مضر برای کودکان زیر ۱۲ سال جلوگیری کند.

این قانون که روز سه شنبه پنجم ژوئن (۱۶ خرداد) و در حضور میشل اوباما، همسر رئیس جمهوری آمریکا به تصویب رسید، از سه سال دیگر به مورد اجرا در خواهد آمد و یکی از اهداف اصلی آن مبارزه با چاقی مفرط کودکان آمریکایی است.

کارزاری که میشل اوباما چند سالی است برای ترویج آن در میان کودکان آمریکایی پیشقدم شده است.

با این وجود گزارشگران می گویند که اثربخشی چنین قانونی بستگی به تعریفی دارد که شرکت دیسنی از اغذیه ناسالم یا همان 'هله هوله‌ها' خواهد داشت.

شرکت هایی چون مک دونالد یا کی اف سی و نظایر آن سالانه میلیاردها دلار صرف تبلیغ محصولات غذایی خود برای جذب کودکان می کنند.

به طوری که برای بسیاری از کودکان و نوجوانان آمریکایی اغذیه فروشی های از این دست انتخاب نخست برای صرف غذا است.

کدام هله هوله؟

شرکت دیسنی اعلام کرده که هرگونه میان غذایی که در هر واحد غذایی ۱۰ گرم یا بیشتر شکر داشته باشد، شامل این قانون خواهد شد و این شرکت تبلیغ آن را نخواهد پذیرفت.

این شرکت همچنین وعده های غذایی که حاوی بیش از ۶۰۰ کالری باشد را شامل تصمیم جدید خود خواهد کرد.

هفته گذشته هم در اقدامی مشابه مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک فروش لیوان های بسیار بزرگ نوشابه در سینماها، ورزشگاهها و برخی فروشگاهها را ممنوع اعلام کرده بود.

بسیاری از کارشناسان تغذیه معتقدند که ارزانی غذاهای آماده و پرچرب و تفاوت بسیار اندک قیمت وعده های غذایی معمولی با "سوپر-سایز"ها یکی دیگر از علل چاقی کودکان آمریکایی است.

مطالب مرتبط