بشار اسد، نخست‌وزیر جدید سوریه را منصوب کرد

ریاض حجاب، نخست وزیر جدید سوریه حق نشر عکس Reuters
Image caption ریاض حجاب، نخست وزیر جدید سوریه ۴۶ سال دارد و از شهر عمدتا سنی نشین دیر زور در شرق سوریه است

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه به دنبال انتخابات پارلمانی ماه پیش که از سوی مخالفان تحریم شده بود، نخست‌وزیر جدیدی منصوب کرده است.

تلویزیون دولتی سوریه گفت آقای اسد از ریاض حجاب، وزیر کشاورزی این کشور خواسته است تا دولت جدید را تشکیل دهد.

آقای حجاب از اعضای باسابقه و کهنه‌کار حزب بعث سوریه است و معرفی او به عنوان نخست وزیر به گمانه‌زنی‌ها برای احتمال معرفی فردی که عضو حزب بعث نباشد، پایان داد.

از زمان شدت گرفتن اعتراضات در سوریه، مقامات ارشد و رسانه های دولتی این کشور تاکید داشته اند که بشار اسد با به اجرا گذاشتن یک برنامه اصلاحی، به خواست معترضان پاسخ می دهد.

اصلاح قانون انتخابات و برگزاری انتخابات پارلمانی جدید به عنوان بخشی از اصلاحات مورد نظر آقای اسد صورت گرفته است.

قبل از معرفی ریاض حجاب، مخالفان می‌گفتند این احتمال وجود دارد که بشار اسد برای اعتبار بخشیدن به روند اصلاحات مورد نظر خود، فردی خارج از حزب بعث را برای نخست وزیری نامزد کند.

معرفی نخست وزیر جدید در حالی صورت گرفته که فشارهای جهانی بر دولت سوریه برای متوقف کردن خشونت‌ها بیش از پیش افزایش یافته است.

روز گذشته دولت سوریه موافقت کرد که امدادگران سازمان ملل به برخی نواحی و مناطق سوریه که شاهد شدیدترین خشونت‌ها بوده‌اند، دسترسی پیدا کنند.

یک مقام سازمان ملل گفته است که این اقدام، آزمایشی برای سنجش حسن نیت دولت سوریه خواهد بود.

کشتار غیرنظامیان به خصوص کودکان و زنان در شهر حوله با واکنش‌های گسترده‌ای در جهان رو به رو شد و در واکنش به این کشتار، بسیاری از کشورهای غربی سفرا و دیپلمات‌های ارشد خود را از سوریه فراخواندند.

دولت سوریه نیز در اقدامی متقابل، سفرا و دیپلمات‌های این کشورها را "عناصر نامطلوب" خواند و برای خروج آنها از کشور مهلت تعیین کرد.

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، "دخالت خارجی" را عامل اعتراضات در سوریه خوانده است.

او گفته است که دولتش همواره آماده گفت‌وگو با مخالفان است، ولی با افرادی که با خارج از این کشور همکاری می‌کنند و با فعالیت‌های تروریستی ارتباط دارند، وارد مذاکره نخواهد شد.

ریاض حجاب، نخست وزیر جدید سوریه ۴۶ سال دارد و از اهالی شهر عمدتا سنی نشین دیر زور در شرق سوریه است.

او در آوریل سال ۲۰۱۱ و یک ماه پس از شروع ناآرامی‌ها در سوریه، به عنوان وزیر کشاورزی منصوب شد.

مطالب مرتبط