نارضایت خانه آزادی با 'پوتینیزه' شدن اوکراین و مجارستان

حق نشر عکس AP
Image caption طبق اطلاع خانه آزادی، دموکراسی در اکراین افتی شدید داشته است

سازمان آمریکایی خانه آزادی (Freedom House) از گرایش‌های ضد دموکراتیک در اروپای شرقی و مرکزی نگران است و از اکراین و مجارستان به عنوان نمونه یاد کرده است.

نگرانی‌های این سازمان در گزارش تازه خانه آزادی که روز چهارشنبه ۶ ژوئن منتشر شده و سطح دموکراسی در کشورهای اروپای مرکزی و شرقی و همچنین منطقه اروآسیا را به بررسی گرفته است، بیان شده‌اند.

در گزارش از جمله آمده است که "انتخابات پارلمانی ‌آلوده به تقلب در روسیه و وعده تبدیل رئیس جمهور که از قبل تعیین‌شده بود،" تظاهرات گسترده‌ای را در ماه دسامبر در آن کشور در پی داشت. با این حال، مقامات به سرکوب شدید جامعه مدنی دست نزده‌اند.

این سازمان می‌گوید که دولت روسیه در عوض برای تعقیب و ارعاب فعالان سیاسی به طور گسترده از قوه قضایه استفاده کرده است. خانه آزادی می‌گوید که در مجموع، استقلال قوه قضایه در همه مناطقی که گزارش تازه این سازمان پوشش می‌دهد، کمرنگ شده است.

در مجموع، رتبه هشت کشور در این گزارش پایین رفته است - روسیه، اکراین، بلاروس، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، آلبانی، بلغارستان و مجارستان.

'پوتینیسم'

این گزارش اصطلاحات "پوتینیسم" در مورد روسیه و "پوتینیزه" در مورد اکراین و مجاریستان را کار گرفته، تا نشان بدهد که ویکتور یانوکویچ در اکراین و ویکتور اوربان در مجارستان چگونه از سیاست‌های ولاديمير پوتین در محدودسازی دیموکراسی الهام گرفته‌اند.

دیوید کرمر، رئیس خانه آزادی، در این باره گفت: "اوربان و یانوکویچ با بهانه اصلاحات، اصل تفکیک قوا را که اهمیت حیاتی دارد، به طور منظم نقض می‌کنند. ظاهراً آنان سیاست پوتینیزه را پیش گرفته‌اند."

طبق اطلاع این سازمان، سطح دموکراسی در اکراین به درجه قبل از "انقلاب نارنجی" سال ۲۰۰۴ کاهش یافته است.

خانه آزادی از پسرفت اکراین و تمایلات سیاسی منفی در کشورهای کرانه دریای بالتیک اظهار نگرانی کرده و اخطار داده است که این فرآیند توسعه دموکراسی در اروپا را زیر سؤال برده است.

در این گزارش همچنین آمده است که انتخابات اخیر در قرقیزستان آزادترین و شفاف‌ترین انتخابات در تاریخ آسیای میانه‌ بوده است. اما در این گزارش نگرانی‌هایی در مورد محدود شدن دموکراسی مطرح شده است.

در این گزارش اطلاعات مربوط به تاجیکستان هنوز منتشر نشده و خانه آزادی می‌گوید که در روزهای نزدیک این اطلاعات را نیز منتشر خواهد کرد.