صدور فرمان احداث ۳۰۰ خانه جدید در اراضی اشغالی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption احداث شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغالی ناقض قوانین بین المللی است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل فرمان احداث ۳۰۰ خانه مسکونی را در شهرک یهودی نشین بیت ال در کرانه غربی رود اردن صادر کرده است.

این فرمان پس از مخالفت کنست، پارلمان اسرائیل، با طرح قانونی کردن احداث بنای اولیه شهرک های جدید در اراضی فلسطینی صادر شد.

آقای نتانیاهو که مخالف این طرح بود، گفته است که حکم دیوان عالی اسرائیل را برای تخریب خانه های احداث شده در زمین های خصوصی متعلق به فلسطینی ها به اجرا خواهد گذاشت.

طرح به رای گذاشته شده در پارلمان اسرائیل، برای لغو حکم دیوان عالی ارائه شده بود.

فرمان نخست وزیر اسرائیل با واکنش منفی ایالات متحده همراه بود.

مارک تونر از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا ادامه شهرک سازی را تهدیدی برای روند صلح و ناقض تعهدات اسرائیل دانست.

آقای تونر گفت: "موضع ما در رابطه با شهرک سازی تغییر نکرده است. ما ادامه فعالیت های شهرک سازی اسرائیل را نخواهیم پذیرفت."

احداث شهرک های یهودی نشین از جمله مسائل مورد اختلاف میان دولت اسرائیل و شهرک نشین هاست.

شهرک سازی در اراضی اشغالی کرانه باختری و نوار غزه بر اساس قوانین بین المللی غیرقانونی است ولی دولت اسرائیل این موضوع را قبول ندارد.

سال گذشته دولت اسرائیل اعلام کرد که به اجرای حکم دیوان عالی برای از بین بردن شش هسته اولیه شهرک های غیرقانونی جدید متعهد است.

دیوان عالی اسرائیل اعلام کرده بود که هسته اولیه شهرک جدید اولپانا که متشکل ۵ خانه مسکونی است، در اراضی خصوصی فلسطینی ها ساخته شده است.

این پنج خانه سکونتگاه سی خانواده شهرک نشین است.

پیش از رای پارلمان اسرائیل به طرح قانونی کردن احداث هست اولیه شهرک های جدید در اراضی فلسطینی، آقای نتانیاهو اعضای دولت خود را تهدید کرده بود که در صورت رای به این طرح، آنها را از کابینه اخراج خواهد کرد.

پیش از رای گیری در کنست، صدها شهرک نشین در برابر پارلمان اسرائیل تظاهرات کردند تا بر حق خود برای سکونت در آن چه آن را "سرزمین های تاریخی یهودیان" می نامند، تاکید کنند.

هسته اولیه تشکیل شهرک اولپانا بخشی از شهرک بزرگ تر بیت ال است.

ناظران می گویند فرمان آقای نتانیاهو برای تاسیس واحدهای مسکونی تازه در بیت ال برای انتقال ساکنان اولپانا با هدف راضی کردن شهرک نشین ها و جناح تندروی حزب او، لیکود صادر شده است.

مطالب مرتبط