مخالفت گروه شانگهای با 'تحویل اجباری قدرت' در سوریه

رهبران کشور های عضو سازمان همکاری های شانکهای حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سازمان همکاری شانگهای که روسیه و چین در رأس آن قرار دارند، با امضای ده سند همکاری به اجلاس دو روزه خود در پکن، پایتخت چین، پایان داد.

سازمان همکاری شانگهای که روسیه و چین در رأس آن قرار دارند، با امضای ده سند همکاری به اجلاس دو روزه خود در پکن، پایتخت چین، پایان داد.

اعضای این سازمان روز پنج‌شنبه‌ ۷ ژوئن با صدور اعلامیه ای هر گونه مداخله خارجی در امور داخلی سوریه و "تحول اجباریی" قدرت در این کشور را غیر قابل قبول خواندند.

این ائتلاف کشورهای آسیایی، که چهار کشور آسیای میانه‌، یعنی قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان نیز شامل آن هستند، همچنین تصمیم گرفته است که نقش بیشتری در بازسازی افغانستان اجرا کند.

هو جینتائو، رئیس جمهور چین، ضمن سخنرانی در اجلاس گفته است که کشورش تصمیم گرفته برای حمایت از توسعه اقتصادی کشورهای عضو این سازمان و تحکیم امنیت و ثبات در منطقه، مبلغ ۱۰ میلیارد دلار وامهای باامتیاز اختصاص بدهد.

افغانستان به این همایش به عنوان مهمان دعوت شده و اکنون مقام ناظر در این سازمان را کسب کرده است. ایران، مغولستان، هند و پاکستان این مقام را قبلاً دریافت کرده بودند. رهبران این کشورها و ترکمنستان نیز در این اجلاس شرکت داشتند.

"نقش بیشتر در افغانستان"

رسانه‌های دولتی چین روز چهارشنبه از قول آقای هو نوشتند: "ما ارتباطات و هماهنگی را در مسائل عمده جهانی و منطقه به خاطر حفظ امنیت و منافع مشترَکمان تقویت خواهیم کرد."

سازمان همکاریهای شانگهای در سال ۲۰۰۱ به منظور مقابله با افراطگرایی در منطقه و تقویت مراقبت از مرزها تأسیس شد. بسیاری آن زمان می‌گفتند که این سازمان می‌خواهد با ناتو به رقابت پردازد و مانع گسترش نفوذ غرب در منطقه شود.

در همایش دو روزه سازمان همکاریهای شانگهای در پکن موضوع ثبات و توسعه در افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو از این کشور تا اواخر سال ۲۰۱۴ بررسی شده است.

در حالی که پیشنهاد برنامه مشخّصی در این زمینه بعید به نظر می‌رسد، تحلیلگران می‌گویند که گسترش همکاریهای اقتصادی این کشورها به حضور بیشتر این سازمان در افغانستان مساعدت خواهد کرد.

اما یک مقام روسیه گفته است که گروه شانگهای حاضر نیست در افغانستان نقش نظامی داشته باشد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، با آقای هو دیدار کرد و موافقتنامه‌ای در باره "مشارکت راهبردیی" دو کشور امضا کرده است.

وی در پکن گفت: "چین می‌تواند در به هم آوردن افغانستان و پاکستان و تقویت همکاریهای آنان در مبارزه با تیروریسم و افراط گرایی نقش بسیار مهمّی داشته باشد." آقای کرزی همچنین گفت، که امیدوار تقویت روابط افغانستان با چین است.

در پایان اجلاس گروه شانگهای اعضای این سازمان با صدور اعلامیه ای هر گونه مداخله خارجی در امور سوریه و تحویل "اجباری" قدرت در این کشور را غیر قابل قبول خواندند.

اما در برابر ناآرامیهای گسترده و خشونت بار در سوریه، چین و روسیه همواره با فشارها برای سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، مخالفت کرده‌اند.

اعضای این سازمان همچنین اعلام کردند که هر گونه مداخله نظامی در امور همه کشورهای خاور میانه‌ و شمال آفریقا قابل قبول نیست.

رهبران گروه شانگهای همچنین خواستار مقابله با هر گونه "تهدیدهای اینترنتی" به امنیت کشورهای عضو این سازمان شده و گفته‌اند، که برای تأمین تمامیّت ارزی کشورهای خود همه گونه تلاشهای را به خرج خواهند داد.

مطالب مرتبط