عملیات 'سنگین' برای نجات چند بچه فیل‌ آفریقایی

نسل فیل ها در معرض انقراض است حق نشر عکس d
Image caption شکار فیلها توسط قاچاقچیان عاج فیل همچنان مسئله بزرگی در کشورهای آفریقایی است و نگرانیهای زیادی درباره حفاظت این حیوانات بوجود آورده است

پس از آنکه والدین ۹ بچه فیل توسط شکارچیان عاج در نامیبیا کشته شدند، گروهی از دست اندرکاران یک پارک محافظتی حیوانات در پوبلای مکزیک (افریکم سفاری) آنها را نجات دادند.

فرنک کمچو مدیر این پارک می گوید گروهش این بچه فیلها را در عملیاتی نه چندان آسان به مکزیک منتقل کرده است.

او گفت: "نجات آنها تحت عملیاتی بسیار دشوار انجام شد. شش نفر به مدت ۲۱ روز در نامیبیا ماندند و ما چندین ماه برای انجام این عملیات خودمان را آماده کردیم. خوشبختانه موفق شدیم که این کار را انجام دهیم. از زمانی که اولین فیل را سوار هواپیما کردیم تا لحظه ای که به پوبلای مکزیک بازگشتیم ۴۸ ساعت طول کشید."

آقای کمچو می گوید هواپیمای مخصوص انتقال فیلها در برزیل، شیلی و مکزیکو سیتی توقف کرد تا بالاخره فیلها را به این پارک رساند.

جان این بچه فیلها هم مانند والدینشان در خطر بود اما نه فقط به خاطر تهدید شکارچیان بلکه به دلیل نداشتن جا و مکان کافی.

آقای کمچو می گوید مدیر یک پارک حفاظتی در نامیبیا با او تماس گرفت و گفت که او قادر به نگهداری بچه فیلها نیست و اگر 'افریکم سفاری' آنها را تحت حفاظت خود در نیاورد مجبور می شود آنها را بکشد.

آقای کمچو می گوید خطر دیگری که زندگی این بچه فیلها را تهدید می کرد وابستگی آنها به والدین و فیلهای بزرگتر است چرا که زندگی بدون آنها برای بچه فیلها بسیار دشوار است.

او می گوید فیلها هم اکنون در قرنطینه به سر می برند تا کم کم به محیط اطراف خود عادت کنند.

این پارک یکی از بهترین برنامه های آموزنده و حفاظت حیوانات را در دنیا دارد.

حدود ۳۰۰ نوع موجود زنده در آن وجود دارد و نزدیک به ۲۵۰۰ حیوان در آن زندگی می کنند.

شکار فیلها توسط قاچاقچیان عاج فیل همچنان مسئله بزرگی در کشورهای آفریقایی است و نگرانیهای زیادی درباره حفاظت این حیوانات بوجود آورده است.

مطالب مرتبط