استرالیا خواهان دسترسی به وکیل بازداشت شده در لیبی شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption سیف‌الاسلام قذافی از نوامبر سال گذشته در بازداشت بوده است

مقامات استرالیا اعلام کرده‌اند که به دنبال دسترسی کنسولی به یک وکیل استرالیایی هستند که در لیبی بازداشت شده است.

ملیندا تیلور، وکیل استرالیایی بازداشت‌شده، یکی از چهار کارمند دیوان بین‌المللی کیفری است که به دنبال تلاش برای ملاقات با سیف‌الاسلام، فرزند معمر قذافی در زندانی در لیبی بازداشت شده‌اند.

سیف‌الاسلام قذافی هم‌اکنون در زنتان در غرب لیبی و در اختیار گروه‌ پیکارجویی است که در ماه نوامبر او را بازداشت کردند.

گروهی که خانم تیلور را در اختیار دارد، گفته است مدارکی که او سعی داشت به دست آقای قذافی برساند، شک‌برانگیز بوده‌اند.

سانگ هیون سونگ، رئیس دیوان بین‌المللی کیفری، از لیبی خواسته است که این چهار نفر را فورا آزاد کند.

امروز یکشنبه، دهم ژوئن، یک سخنگوی وزارت امور خارجه استرالیا، هویت خانم تیلور را به عنوان وکیل استرالیایی بازداشت‌شده تایید کرد.

او گفت که مقامات کنسولی استرالیا به دنبال دسترسی به خانم تیلور و نیز دریافت "توضیحات دولت لیبی درباره چگونگی و شرایط بازداشت او" هستند.

نماینده لیبی در دیوان بین‌المللی کیفری گفته است که خانم تیلور "در زندان نیست، بلکه در خانه‌ای در زنتان‎ در بازداشت خانگی به سر می‌برد."

هیات دیوان بین‌المللی کیفری روز ششم ژوئن برای ملاقات با سیف‌الاسلام قذافی در زندان زنتان‎ به لیبی رفت.

آقای سونگ گفته است که این سفر به عنوان "بخشی از یک دیدار محرمانه" از سوی دفتر مشاوره عمومی ویژه‌ای بوده است که مسئولیت دفاع از آقای قذافی در روند رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه را به عهده دارد.

سیف‌الاسلام قذافی در نوامبر (آبان) سال گذشته و زمانی که به دنبال فرار از لیبی بود، بازداشت شد. او به اتهام جنایت علیه بشریت از سوی دیوان بین‌المللی کیفری تحت تعقیب بوده است.

با این حال، دولت موقت لیبی تاکنون از تحویل دادن او به این نهاد بین‌المللی خودداری کرده است. مقامات لیبی تاکید دارند که سیف‌الاسلام قذافی باید در دادگاهی در لیبی محاکمه شود.

مطالب مرتبط