استقبال از کمک مالی کشورهای حوزه یورو به بانک‌های اسپانیا

حق نشر عکس AP
Image caption نخست وزیر اسپانیا تاکید کرد که بهبود اوضاع اقتصادی آن کشور می‌تواند به بازسازی اعتبار اسپانیا کمک کند

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، از توافق به دست آمده در مورد کمک مالی به بانک های اسپانیا استقبال کرده است.

آقای راخوی روز یکشنبه ۱۰ ژوئن در کنفرانسی خبری از این اقدام کشورهای حوزه یورو به عنوان تصمیمی مهم نام برد که می تواند آینده پول واحد اروپا را تضمین کند.

نخست وزیر اسپانیا افزود که این اقدام اعتبار را به سیستم مالی اسپانیا باز می گرداند.

آقای راخوی تاکید کرد که بهبود اوضاع اقتصادی اسپانیا می تواند به بازسازی اعتبار آن کشور کمک می کند.

در همین حال آمریکا از تصمیم وزرای اقتصادی کشورهای حوزه یورو در مورد ارائه کمک مالی ۱۲۵ میلیارد یورویی برای کمک به بانک های اسپانیا قدردانی کرده است.

تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا از این اقدام به عنوان گامی مهم در مسیر دستیابی به اتحاد مالی که برای کشورهای حوزه یورو امری ضروری است، یاد کرده است.

کشورهای حوزه یورو روز شنبه ۹ ژوئن (۲۰ خرداد) در پی برگزاری جلسه ای اضطراری در مورد کمک مالی به بانک های اسپانیایی تصمیم گیری کردند.

پی یر ماسکویسی، وزیر اقتصاد فرانسه گفته است که این توافق می تواند "اعتماد را به سیستم بانکی اسپانیا بازگرداند".

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول هم گفته است: "من شدیدا از بیانیه کشورهای حوزه یورو در مورد کمک مالی به اسپانیا استقبال می کنم. این کمک مالی در کنار تدابیری که مقامات اسپانیا در هفته های اخیر اتخاذ کردند، می تواند به تحکیم سیستم بانکی آن کشور کمک کند."

فیلیپ رویسلر، وزیر اقتصاد آلمان هم درخواست کمک مالی اسپانیا از کشورهای حوزه یورو برای تزریق به بانک های آن کشور را گامی "درست و ضروری" توصیف کرد که می تواند به آرام شدن بازارهای مالی کمک کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption کشورهای حوزه یورو روز گذشته در پی برگزاری جلسه‌ای اضطراری در مورد کمک مالی به بانک‌های اسپانیایی تصمیم‌گیری کردند

وزیر اقتصاد آلمان همچنین گفته است: "تصور می کنم این اقدام کشورهای حوزه یورو به نحو موثری می تواند باعث ایجاد شفافیت و برقراری ثبات در بازارهای مالی شود".

هفته گذشته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نسبت به بحران اقتصادی در منطقه یورو و تاثیر آن بر اقتصاد آمریکا عمیقا ابراز نگرانی کرد.

بانک های اسپانیا در پی بحران در بازار املاک با مشکلات زیادی مواجه شدند. بسیاری از دریافت کنندگان وام ها در اسپانیا توانایی بازپرداخت وام ها را ندارند.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا، گفته است با تغییراتی که در سیستم بانکی اسپانیا در حال شکل گیری است، این کشور می تواند به رشد اقتصادی دست یابد.

در همین حال جورج آزبورن، وزیر خزانه داری بریتانیا، گفته است که بحران در منطقه یورو، روند بهبود اقتصادی در آن کشور را "نابود کرده است".

آقای آزبورن رهبران کشورهای حوزه یورو را متهم کرده که به طور اساسی و بنیادی با مشکلات ناشی از بحران بدهی ها برخورد نکرده اند.

او همچنین گفته است که ماه های آتی می تواند تعیین کننده آینده اقتصاد اروپا در یک دهه آینده و سالهای پس از آن باشد.

خبرنگار بی بی سی می گوید که آقای آزبورن پیش تر هم در مورد تاثیرات منفی بحران در منطقه یورو اظهار نظر کرده بود، اما هرگز با چنین بدبینی درباره تاثیرات آن بر اقتصاد بریتانیا صحبت نکرده بود.

مطالب مرتبط