رئیس جدید شورای مخالفان سوریه: رژیم بشار اسد به روزهای آخر رسیده است

حق نشر عکس a
Image caption عبدالباسط سیدا ( چپ) جانشین برهان غلیون ( راست) در شورای ملی سوریه شده است

عبدالباسط سیدا، رئیس جدید شورای ملی سوریه، ائتلاف گروههای مخالف رژیم بشار اسد، گفته است که قصد دارد تغییراتی را در ساختار این شورا ایجاد کند.

آقای سیدا پس از کسب این سمت، در جمع خبرنگاران در استانبول گفت: "ما وارد مرحله حساسی شده ایم. رژیم بشار اسد آخرین روزهای خود را می گذراند."

رئیس جدید شورای ملی سوریه در بخش دیگری از سخنانش از مقام های ایران خواست که به اراده ملت سوریه برای تغییر حکومت خود احترام بگذارند و نسبت به مواضعشان در این باره تغییر رویه بدهند.

او همچنین گفت که مخالفتی با شرکت کشورهای مختلف از جمله ایران در کنفرانسی درباره آینده سوریه ندارد، البته به شرط آن که ایران رفتارش را نسبت به خوادث سوریه تغییر دهد.

به گفته رئیس جدید شورای ملی سوریه، گلوله باران ها و کشتارهای اخیر نشان دهنده تلاش دولتمردان سوریه برای حفظ قدرت به هر قیمت است.

آقای سیدا که در سوئد در تبعید بسر می برد، جانشین برهان غلیون رئیس سابق شورای ملی سوریه شده است.

آقای غلیون ماه گذشته و به دنبال افزایش انتقادها از شیوه رهبری اش ازسمت خود کناره گیری کرد.

آقای غلیون پس از نشست امروز از روسیه خواست تا سیاستش را نسبت به سوریه تغییر دهد.

رهبر سابق شورای ملی سوریه این سخنان را در واکنش به اظهارنظرهای روز گذشته (شنبه ۹ ژوئن) سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، بیان کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سرگئی لاوروف گفته است روسیه با هرگونه اقدامی از سوی شورای امنیت سازمان ملل علیه سوریه مخالفت می کند

آقای لاوروف روز گذشته گفت که روسیه همچنان با هر گونه تلاشی از سوی شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر تحریم و یا مداخله نظامی علیه سوریه، مخالفت خواهد کرد.

شورای ملی سوریه که سازمانی برای گرد هم آمدن گروههای مخالف بشمار می رود، متهم شده که تحت تسلط اسلام گراها قرار دارد و دربرگیرنده مخالفان بشار اسد از هر گروه و عقیده ای نیست.

برخی امیدوارند که آقای سیدا در مقام رئیس جدید شورای ملی سوریه بتواند کردهای سوریه و همچنین مخالفانی از سایر گروههای اقلیت آن کشور را جذب کند.

در همین حال، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفته است که درگیری های سوریه مشابه جنگ در بوسنی هرزه گوین در دهه ۱۹۹۰ میلادی شده است.

آقای هیگ همچنین گفت که سوریه در آستانه فروپاشی و همچنین بروز جنگی داخلی قرار گرفته است.

وزیر امور خارجه بریتانیا، مداخله نظامی بین المللی در سوریه را رد نکرد.

ادامه درگیری ها

گزارش ها از سوریه حاکی از درگیری هایی شدید بین نیروهای دولتی و مخالفان در دمشق؛ پایتخت است.

به گفته شاهدان عینی نیروهای وابسته ارتش آزاد سوریه روز جمعه گذشته ۸ ژوئن، حملات سازماندهی شده ای را علیه نیروهای دولتی انجام دادند.

به گفته این شاهدان شماری از نیروهای مخالف در جریان این درگیری ها کشته شدند و یا به اسارت درآمدند.

از میزان تلفات نیروهای دولتی خبری منتشر نشده و مقامات دولتی هم در این باره اظهارنظری نکرده اند.

مطالب مرتبط