مخالفان در ونزوئلا برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد معرفی کردند

انريکو کاپريلس حق نشر عکس AP
Image caption آقای کاپرلیس قول داد تا بر ضد جنایت بجنگد و فساد مالی را ریشه کن کند

انریکو کاپریلس، سیاستمدار ونزوئلایی رقیب هوگو چاوز، رئیس جمهوری این کشور در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر سال جاری خواهد بود.

آقای کاپریلس به عنوان نامزد گروهی ائتلافی متکشل از ۳۰ حزب مخالف هوگو چاوز برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده است.

پس از راهپیمایی در خیابانهای کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، آقای کاپرلیس قول داد با جرایم مبارزه و فساد مالی را ریشه کن کند.

قرار است آقای چاوز هم روز دوشنبه به عنوان یکی از نامزدهای ریاست جمهوری ونزوئلا ثبت نام کند. او برای بار سوم نامزد انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا می شود.

آقای چاوز که هم اکنون در حال معالجه بیماری سرطان است، از ۱۲ ماه مه سال جاری (حدود یک ماه پیش) تا کنون، یعنی از زمانی که از کوبا بازگشته، در انظار عمومی ظاهر نشده است اما روز شنبه اعلام کرد که آزمایشهای پزشکی نشان می دهد که سالم است و می تواند در یک دوره ۶ ساله دیگر هم رئیس جمهور ونزوئلا باشد.

آقای چاوز گفت که روز دوشنبه به دفتر ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری خواهد رفت و ثبت نام خواهد کرد. او همچنین شایعه ثبت نام از طریق اینترنت را رد کرد.

آقای کاپریلس هفته گذشته از سمت خود به عنوان فرماندار شهر میراندا کناره گیری کرد تا در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر سال جاری میلادی شرکت کند.

او از سیاستهای چپگرانه آقای چاوز انتقاد کرد و قول داد که سیاستهای لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری پیشین برزیل را دنبال کند و برنامه های اجتماعی و متعادلی را در پیش گیرد.

آقای کاپریلس گفت: "آرزو دارم که رئیس جمهور تمام مردم ونزوئلا شوم. آنها را ناامید نخواهم کرد."

او گفت: "من دشمن کسی نیستم. من دشمن مشکلات و خشونتم. من دشمن کشوری هستم که دولتش جلوی پیشرفت را می گیرد."

خبرنگار بی بی سی در کاراکاس می گوید آقای کاپریلس موفق شده است حمایت ۳۰ حزب را جلب کند اما هنوز مشخص نیست که او قادر است آقای چاوز را در انتخابات شکست دهد.

آقای چاوز در سال ۱۹۹۹ رئیس جمهور ونزوئلا شد و از آن زمان محبوبیت زیادی بین مردم این کشور پیدا کرده است.

خورخه رودریگز، مدیر کارزار تبلیغاتی آقای چاوز گفت که انتظار می رود روز دوشنبه موج عظیمی از مردم در خارج از دفتر ثبت نام برای حمایت از آقای چاوز جمع شوند.

مطالب مرتبط