حمله به خودروهای متعلق به سفارت بریتانیا در لیبی

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای امنیتی در مقابل کنسولگری بریتانیا در بنغازی

بر اساس گزارش‌ها، خودروهای متعلق به سفارت بریتانیا در شرق لیبی مورد حمله قرار گرفته‌اند.

یک سخنگوی سفارت بریتانیا گفته است که این حمله بعدازظهر امروز دوشنبه، یازدهم ژوئن (۲۲ خرداد) در شهر بنغازی انجام شده است.

خودروهایی که مورد حمله قرار گرفته‌اند، به کنسولگری بریتانیا تعلق داشتند.

سخنگوی سفارت بریتانیا اضافه کرد: "هیچ یک از کارکنان سفارت مفقود نشده‌اند و ما با مقامات لیبی در ارتباط مستقیم هستیم."

او به تلفات احتمالی این حمله اشاره‌ای نکرد، اما خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی و دیپلماتیک در لیبی گزارش داده است که این حمله با آرپی‌جی انجام شده و بر اثر آن یک نفر زخمی شده است.

خبرنگار این خبرگزاری در بنغازی گفته است که یک خودروی سفیدرنگ را که پلاک دیپلماتیک (سیاسی) داشت، در مقابل کنسولگری بریتانیا در این شهر دیده است در حالی که روی صندلی کنار راننده نشانه‌های خون دیده می‌شد.

خشونت‌ها در بنغازی

در دوره اعتراضات ضددولتی در لیبی که به سرنگونی معمر قذافی، رهبر وقت این کشور منجر شد، بنغازی یکی از پایگاه‌های مخالفان او به شمار می‌رفت.

در ماه‌های گذشته بنغازی شاهد خشونت‌هایی علیه دیپلمات‌های خارجی بوده است، از جمله هفته گذشته افرادی مهاجم یک بمب را در نزدیکی کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی منفجر کردند.

گزارش شده است که آنها یک بسته انفجاری را از یک خودروی در حال حرکت، در محوطه بیرون دفاتر هیات دیپلماتیک آمریکا در بنغازی انداخته‌اند.

روز ۲۲ ماه مه (نزدیک به ۲۰ روز پیش) هم یک آرپی‌جی به محل دفاتر سازمان صلیب سرخ در بنغازی برخورد کرد که تخریب یکی از دیوارهای این ساختمان را به دنبال داشت، اما تلفاتی به دنبال نداشت.

نزدیک به یک ماه قبل از آن هم، یک بمب به سمت خودروهایی که یکی از آنها حامل ایان مارتین، رئیس هیات سازمان ملل متحد در لیبی بود، پرتاب شد. در این حمله هم به کسی آسیبی نرسید.