سوسیالیست ها و متحدان آنها برنده دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه

حق نشر عکس AP
Image caption قرار است فرانسوا اولاند طرحی بازبینی بودجه فرانسه را ماه آینده به پارلمان ارائه دهد

آخرین نتایج به دست آمده از دور اول انتخابات پارلمانی در فرانسه حاکی از پیروزی حزب سوسیالیست و متحدان فرانسوا اولاند رئیس جمهور است.

براساس آمار منتشره از سوی وزارت کشور، سوسیالیست ها متحد آنها، سبز ها، بیش از ۴۰ درصد ازآرای انتخابات روز گذشته (یکشنبه ۱۰ ژوئن) را از آن خود کردند.

در مقابل، حزب راست میانه، اتحاد برای جنبش مردمی، ۳۴.۶ درصد از آرا را به دست آورد.

در عین حال، جبهه چپ (متشکل از کمونیست ها و عده ای از جداشدگان حزب سوسیالیست) ۶.۸ درصد و جبهه ملی (راست افراطی) ۱۳.۶ درصد آرای رای دهندگان دیروز را به دست آورده اند.

به عقیده ناظران، امکان همکاری جبهه چپ و حزب سوسیالیت در مرحله دوم انتخابات، در بسیاری از حوزه های انتخاباتی وجود دارد، در حالی که احتمال همکاری اتحاد برای جنبش مردمی و و جبهه ملی، بسیار کمتر است.

انتظار می رود نتایج این انتخابات در عملی شدن روند اصلاحات در فرانسه تحت حکومت فرانسوا اولاند، رئیس جمهور جدید نقشی تعیین کننده داشته باشد.

دور دوم انتخابات در هفته آینده ۱۷ ژوئن برگزار خواهد شد.

۴۶ میلیون فرانسوی واجد شرایط رای دادن برای انتخاب ۵۷۷ نماینده مجلس ملی در انتخابات یکشنبه شرکت کرده اند.

پیش بینی شده که نمایندگان سوسیالیست ها به همراه متحدان آنها از حزب سبز حدود ۲۸۳ تا ۳۴۷ کرسی را از آن خود کنند که البته به این تعداد باید ۱۳ تا ۲۰ کرسی سایر چپگرایان را هم افزود که در این صورت کرسی ها به دست آمده می تواند اکثریت را برای سوسیالیست در پارلمان تضمین کند.

به گفته کریستین فریزر، خبرنگار بی بی سی در پاریس، پیش بینی قطعی نتایج نهایی این انتخابات تا قبل از برگزاری دور دوم در هفته آینده امری دشوار است.

اما با توجه به این که سوسیالیست ها کنترل مجلس سنا را در اختیار دارند، به نظر می رسد آقای اولاند بتواند در مجلس ملی هم اکثریت را از آن خود کند.

در این صورت آقای اولاند از قدرت کافی برای اجرای برنامه های اصلاحی که در فعالیت های انتخاباتی اش وعده آن را داده بود، برخوردار خواهد بود.

آقای اولاند قصد دارد طرح بازسازی شده بودجه فرانسه را در ماه آینده به پارلمان ارائه دهد.

مطالب مرتبط