نخست وزیر سابق بریتانیا در یک جلسه تحقیق حضور یافت

حق نشر عکس b
Image caption گوردون براون در جلسه امروز به نقض حریم شخصی اش اشاره کرد

گوردون براون، نخست وزیر سابق بریتانیا، امروز (دوشنبه ۱۱ ژوئن) در کمیسیون تحقیق و تفحص درمورد روابط سیاستمداران با روزنامه ها و رسانه ها در لندن حضور یافت.

این کمیسیون که توسط هیات تحقیق قاضی لوینسون و به دنبال افشای ماجرای شنودهای تلفنی متعدد توسط روزنامه نگاران وابسته به رسانه های روپرت مرداک تشکیل شده، در حال حاضر سرگرم تحقیقاتی درباره ادعاهای مطرح شده در مورد روابط «نامناسب رسانه ها با سیاستمداران و روزنامه نگاران بریتانیایی» است.

تاکنون ۱۱ نفر در ارتباط با شنودهای غیرقانونی بازداشت شده اند و پرونده کیفری ۵ نفر ازآنها توسط پلیس به دادستانی عمومی بریتانیا تحویل شده است.

آقای براون در جلسه امروز به مواردی درباره نقض حریم شخصی اش توسط مطبوعات اشاره کرد.

او همچنین گفت که «رسانه های بریتانیایی، بهترین رسانه ها در جهان هستند» اما در عین حال افزود «یکی از مشکلات مطبوعات ما این است که حقایق و عقاید را با هم مخلوط می کنند.»

این سخنان آقای براون اشاره ای آشکار به دیدگاههای تونی بلر، از نخست وزیران سابق بریتانیا بود که او هم دو هفته پیش در این جلسه حضور یافت.

قرار است تعدادی دیگر از سیاستمداران از جمله اد میلیبند، رهبر حزب کارگر، جان میجر از نخست وزیران سابق و از حزب محافظه کار و دیوید کامرون نخست وزیر فعلی در جلساتی که در روزهای آتی برگزار می شود، شرکت کنند.

جنجال بر سر بحران شنود تلفنی توسط روزنامه نگاران به بسته شدن روزنامه «نیوز آو د ورلد» به طرح سوالات اساسی‌تر درباره قوانین مطبوعاتی، مالکیت رسانه ای، پلیس و رابطه میان سیاستمداران و روزنامه نگاران منجر شد.

مطالب مرتبط