طرح برکناری نخست وزیر عراق شکست خورد

حق نشر عکس Reuters
Image caption جلال طالبانی، رئیس جمهور از آقای مالکی و شرکای ائتلافی اش خواست تا به اختلافاتشان پایان دهند

جلال طالبانی، رئیس جمهور عراق گفته است که مخالفان نوری مالکی، نخست وزیر، موفق نشدند برای دادن رای عدم اعتماد به او، حد نصاب لازم را در پارلمان کسب کنند.

در بیانیه ای که در وبسایت شخصی آقای طالبانی منتشر شده، آمده است که تعداد نمایندگانی که در صدد بودند در پارلمان به آقای طالبانی رای عدم اعتماد بدهند، به حد نصاب نرسید.

آقای مالکی که سیاستمداری شیعه است با چالش هایی از سوی احزاب کرد و سنی و همچنین سایر سیاستمداران در داخل دولت روبرو است که او را به تلاش برای تمرکز قدرت متهم می کنند.

رئیس جمهور عراق در این بیانیه گفته است که تعداد نمایندگانی که طرح عدم صلاحیت نخست وزیر را امضا کرده بودند، به حد نصاب لازم نرسیده بود.

در همین حال ائتلاف مخالفان دولت با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که به تلاش خود برای برکناری آقای مالکی از قدرت ادامه می دهند.

گفته می شود که اختلاف بین مخالفان نوری مالکی احتمالا دلیل عدم موفقیت طرح عدم صلاحیت نخست وزیر بوده است.

هفته گذشته مخالفان نخست وزیر گفتند که ۱۷۶ نماینده از مجموع ۳۲۵ نماینده پارلمان در نامه ای که به رئیس جمهور ارسال کردند، خواستار طرح عدم صلاحیت نخست وزیر شدند.

اما آقای طالبانی گفته است که این نامه تنها حاوی ۱۶۰ امضای معتبر بوده و ۱۳ نماینده پیشتر امضاهایشان را در این مورد پس گرفته بودند.

رئیس جمهور عراق از آقای مالکی و شرکای ائتلافی‌اش خواسته تا به اختلافاتشان پایان دهند.

آقای طالبانی همچنین گفته است که قصد دارد هفته آینده برای معالجات پزشکی به اروپا برود، سفری که به گفته او پیشتر به خاطر اوضاع سیاسی عراق به تعویق افتاده بود.

بن بست سیاسی ایجاد شده از زمان انتخابات سال ۲۰۱۰، مانع از آن شده است که تلاش های انجام شده برای بازسازی آن کشور تاکنون به نتیجه ای برسد.

سنی ها عراق آقای مالکی را متهم می کنند که رهبران آن ها را هدف قرار می دهد، کردها بر این عقیده اند که دولت او با استقلال مناطق کردنشین آن کشور مخالف است و بسیاری از شیعیان می گویند که او با قبضه کردن قدرت، اجازه ابراز نظر به دیگران را نمی دهد.

مطالب مرتبط