انتقاد شورای اروپا از روسیه در رابطه با قضیه اسکندراف

حق نشر عکس na
Image caption محمدروزی اسکندراف سال ۲۰۰۵ از سوی دیوان عالی تاجیکستان به ۲۳ سال زندان محکوم شده است

کمیته حقوق بشر جرگه وزیران شورای اروپا، دولت روسیه را در تسلیم غیرقانونی محمدروزی اسکندراف مقصر دانست.

در خلاصه گزارش این کمیته آمده است که پس از آن که دادگاه اروپایی حقوق بشر دست داشتن دولت روسیه در ربوده شدن و تسلیم آقای اسکندراف به تاجیکستان را گزارش داد، دولت روسیه به "استرداد"های غیرقانونی خود ادامه‌ داده است و در پی آن افراد تحت حمایت این نهاد به کشورهای خود تسلیم شده‌اند.

کمیته حقوق بشر جرگه وزیران شورای اروپا در جلسه اخیر خود گزارش دولت روسیه درباره اجرای مقررات دادگاه اروپایی حقوق بشر در رابطه با "پرونده گارابایف"را بررسی کرده است.

این پرونده از تسلیم غیرقانونی مراد گارابایف از روسیه به ترکمنستان آغاز شده و شامل قضایای مشابه، از جمله با شهروندان تاجیکستان، نیز می‌باشد.

طبق اطلاع رسمی، در این جلسه که به قضیه محمدروزی اسکندراف، رهبر سابق حزب دموکرات تاجیکستان توجه بیشتر شده است. تأکید شده است که طبق مصوبه دادگاه اروپایی حقوق بشر، دولت روسیه در تسلیم غیرقانونی آقای اسکندراف به تاجیکستان مظنون است.

رهبر سابق دموکرات‌های تاجیک نخست در شهر کورولیوف استان مسکو روسیه ناپدید شد و سپس مقامات تاجیک از بازداشت وی در فرودگاه دوشنبه خبر دادند.

سال ۲۰۰۵، دیوان عالی تاجیکستان آقای اسکندراف را به اتهامات مختلف محکوم کرد و او را به مدت ۲۳ سال روانه زندان کرد. اعضای کمیته حقوق بشر جرگه وزیران شورای اروپا تأکید کرده‌اند که دولت روسیه تا حال "تحقیق درباره ربوده شدن آقای اسکندراف را انجام نداده و افراد مظنون در این قضیه مجازات نشده‌اند."

هرچند تأکید شده است که در ماه ژانویه سال جاری، جرگه وزیران اتحادیه اروپا به دولت روسیه نامه "بی‌سابقه" ارسال کرده و خواستار جلوگیری از تسلیم غیرقانونی افرادی شده‌اند که تحت حمایت دادگاه اروپایی حقوق بشر قرار دارند.

همچنین جرگه وزیران شورای اروپا از دولت روسیه درخواست کرده است که تا زمان برگزاری جلسه آینده این نهاد درباره مشخصات ربودن شدن این افراد اطلاعات بیشتری ارائه کند.

این کمیته همچنین از آن اظهار نگرانی کرده است که بعد از ربوده شدن محمدروزی اسکندراف نیز موارد دیگر تسلیم‌های غیرقانونی شهروندان تاجیکستان و ازبکستان از روسیه به کشور خود آشکار شده‌اند.

از جمله، اعضای این کمیته یادآور شده‌اند که ثور‌الدین جوره‌اف و سهراب قوزی‌اف سال ۲۰۱۱ از روسیه ربوده شده و سپس دادگاه ولایت سغد این دو نفر را به مدت ۲۶ و ۲۸ سال محکوم به زندان کرد.

کمیته حقوق بشر جرگه وزیران شورای اروپا بعد از بررسی گزارش دولت روسیه چنین خلاصه کرده است که هرچند مقامات این کشور ارتباطی را با ربوده شدن آقای اسکندراف رد می‌کنند، ولی مسئولان ذیربط این کشور در نقض مقررات دادگاه اروپایی حقوق بشر درباره منع استرداد رهبر دموکرات‌های تاجیک مقصر هستند.

همچنین اظهار تأسف شده است که هرچند قضیه ربوده شدن محمدروزی اسکندراف و چند نفر دیگر که تحت حمایت دادگاه اروپایی قرار داشتند، تا حال ادامه‌ دارد، ولی افراد مظنون در این قضایا آشکار نشده‌اند.

در مورد قضیه آقای اسکندراف، کمیته حقوق بشر جرگه وزیران به دولت روسیه پیشنهاد کرده است که از راه‌های بین‌المللی تمامی تدابیر برای حفظ حقوق او را تأمین کنند.

همچنین گفته شده است که در جلسه آینده کمیته حقوق بشر جرگه وزیران اتحادیه اروپا که قرار است در ماه سپتامبر سال جاری برگزار شود، بررسی این موضوع ادامه‌ خواهد یافت.

مطالب مرتبط