سازمان ملل: در سوریه از کودکان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌شود

تانک در ادلیب حق نشر عکس AP
Image caption بنا به گزارش سازمان ملل از کودکان برای محافظت از تانک ها و اتوبوس های ارتشی استفاده می شود

یک گزارش سازمان ملل متحد می گوید که در سوریه از کودکان به عنوان سپر انسانی استفاده می شود.

بنا به این گزارش عده ای از کودکان مجبور شده اند که روی تانک های ارتشی سوار شوند تا مخالفان مسلح از حمله به این تانک ها خودداری کنند.

رادیکا کواراسووامی، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور مربوط به کودکان در درگیری های مسلحانه، در گزارش خود در مورد شرایط کودکان در جریان نا آرامی های سوریه همچنین گفته است که کودکان در بازداشتگاه های نیروهای امنیتی شکنجه و در جریان کشتار غیرنظامیان کشته می شوند.

نماینده ویژه سازمان ملل می گوید که گروه ناظران او با "داستان هایی هولناک" از نحوه رفتار با کودکان از سوریه بازگشته اند.

خانم کوماراسوامی به بی بی سی گفته است که این برای نخستین بار است که می بیند کودکان هدف قرار می گیرند.

این مقام سازمان ملل به نقل از سربازان پیشین ارتش سوریه می گوید که آنان شاهد تیراندازی به مناطق مسکونی بوده اند و دیده اند که کودکان از پا در می آیند یا معلول می شوند.

در این گفتگو، خانم کوماراسوامی همچنین گفت که شهادت نامه هایی دارد مبنی بر اینکه کودکان در سوریه شکنجه شده اند: "ما حتی کودکانی را دیده ایم که بر بدن هایشان جای شکنجه بوده است."

او ارتش آزاد سوریه را هم مورد انتقاد قرار داد و گفت که این نیروها هم در عملیات خود، به نحوی رفتار می کنند جان کودکان به مخاطره می افتد.

آن طور که خانم کوماراسوامی می گوید، ارتش آزاد سوریه از کودکان در خط مقدم جنک برای انجام خدماتی، از جمله خدمات درمانی استفاده می کند.

شک الکتریکی به یک کودک

آسیبی که به کودکان سوری وارد شده به گفته خانم کوماراسوامی "غیرعادی" بوده و حتی با شرایط جنگی هم قابل قیاس نیست.

او می گوید: "ما کاملا تکان خورده ایم. کشتن و مجروح کردن کودکان در آتش‌باری‌های طرفین در درگیری‌ها را پیش از این دیده بودیم اما شکنجه کردن کودکان در بازداشتگاه، آن هم کودکانی که تنها ۱۰ سال دارند، چیزی غیرمعمول است که واقعا در جاهای دیگر روی نمی دهد."

کشته شدن کودکان زیر ۱۰ سال هم به گفته او اتفاقی است که نظر آن در جای دیگری مشاهده نشده است.

گزارش سالانه سازمان ملل درباره کودکان و مناطق جنگی، حمله ای به روستای عین لاروز در روز نهم مارس ۲۰۱۲ را مورد بررسی قرار داده است.

در این گزارش از قول یک شاهد عینی آورده شده که چگونه تعداد زیادی از کودکان به زور از خانه هایشان بیرون کشیده شده اند و "به وسیله سربازان و شبه نظامیان به عنوان سپر انسانی جلوی شیشه اتوبوس های حامل نظامیانی نشانده شدند که عازم ماموریت حمله به یک روستا بودند."

در این گزارش به نقل از تعدادی از کودکان هم آمده است چگونه هدف ضرب و شتم قرار گرفتند، چشم‌بند بهشان زده شده و تن آنان را از با آتش سیگار سوزاندند و ارعابشان کردن. یک کودک هم گفته که با شوک الکتریکی شکنجه شده است.

هم اکنون ناظران سازمان ملل برای نظارت بر اجرای طرح آتش‌بسی که آقای عنان آن را میانجی‌گری کرده در سوریه به سر می برند هر چند این طرح تا کنون در فرونشاندن خشونت ها موفق نبوده است.

آمریکا ابراز نگرانی کرده است که دولت سوریه "ممکن است درحال سازمان دادن قتل عام دیگری" در شهر حفاء در استان لاذقیه باشد که ناظران اعزامی سازمان ملل اجازه بازدید از آن را نیافته اند.

کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در مورد خشونت های حفا از جمله گزارش پرتاب خمپاره، حمله هلی کوپترها و تانک ها عمیقا ابراز نگرانی کرده است.

مطالب مرتبط