بازارهای مالی همچنان نگران ثبات در اقتصاد اسپانیا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اسپانیا در قبال دریافت این وام بزرگ نیازی به اعمال سیاستهای ریاضتی جدیدی ندارد و توجه اتحادیه اروپا بر بخش مالی و بانکی آن کشور متمرکز خواهد بود

علی رغم پرداخت شدن وامی معادل یکصد میلیارد یورو به بانکهای اسپانیا، نگرانی در خصوص بحران بدهی ها در حوزه یورو همچنان ادامه دارد.

هزینه های دریافت وام برای دولتهای اسپانیا و ایتالیا افزایش یافته است و فیتچ، یکی از موسسات رده بندی اعتباری، درجه اعتبار دو بانک بزرگ اسپانیایی را دو درجه کاهش داده است.

موسسه فیتچ گفته است که اسپانیا بر خلاف پیشبینی قبلی، در طول سال جاری و سال آینده میلادی همچنان در حالت رکود اقتصادی به سر خواهد برد.

اسپانیا در دومین دوره رکود خود در طول سه سال گذشته به سر می برد و انتظار می رود که اقتصاد اسپانیا در سال جاری نیز به میزان ۱.۷ درصد منقبض شود.

با اعلام پرداخت شدن وام به بانکهای اسپانیایی، بازارهای اصلی بورس جهان ابتدا کمی رونق گرفتند ولی بعدا شاخصهای اصلی در نیو یورک و لندن هر دو کاهش یافتند. قیمت نفت خام سبک آمریکا و برنت دریای شمال نیز هر دو کاهش پیدا کردند.

اولی رهن، کمیسر امور اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا گفته است که اسپانیا در قبال دریافت این وام بزرگ نیازی به اعمال سیاستهای ریاضتی جدیدی ندارد و توجه اتحادیه اروپا بر بخش مالی و بانکی آن کشور متمرکز خواهد بود.

ارائه وام یکصد میلیارد یورویی به بانکهای اسپانیا تحت نظارت صندوق بین المللی پول، بانک مرکزی اروپا و وزیران دارایی هفده کشور عضو حوزه یورو صورت خواهد گرفت، همان گروهی که بر وامهای کلان داده شده به یونان، پرتقال و جمهوری ایرلند نظارت دارند.

دولت اسپانیا می گوید که همچنان متعهد به اجرای برنامه اصلاحات اقتصادی است اما سرمایه گذاران همچنان نسبت به سرمایه گذاری در آن کشور احتیاط می کنند.

مطالب مرتبط