در 'هوشیاری' جهانگردان هلندی غارت شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در حالی که پلیس تاجیکستان مشغول تحقیق حادثه غارت جهانگردان خارجی است، خود سیاحان در سایت‌های اجتماعی ادعا دارند که بیشتر از سوی مأموران انتظامی و امنیتی مورد طمعجویی قرار می‌گیرند

وزیر امور داخله تاجیکستان برای آشکار کردن هویت افرادی که دو شهروند خارجی را در جاده دوشنبه-خجند غارت کرده‌اند، گروه ویژه بازرسان را تشکیل داده است.

طبق اطلاع مرکز مطبوعاتی این وزارتخانه، این حادثه روز ۱۱ ژوئن در کیلومتر چهل جاده دوشنبه-خجند، در حوالی روستای هوشیاری رخ داده است.

افراد نامعلوم مهاجم "با راه زورآوری" از سیاحان خارجی، تبعه هلند، آقای مارتین و همراهش، ۸۰۰ دلار، ۱۲۰ سامانی، یک عدد دوربین، یک عدد "نوتبوک"، تلفن همراه و ۵ عدد کارت بانکی را تصرف کرده‌اند.

طبق اطلاع این منبع، سرتیپ رمضان رحیم‌اف، وزیر امور داخله تاجیکستان برای آشکار کردن عاملان این حادثه با فرمان خود گروه ویژه‌ای متشکل از بازرسان را تشکیل داده و روند تحقیق آن را تحت نظارت خود قرار داده است.

همچنین وزارت امور داخله تاجیکستان برای معرفی کردن افراد مهاجم از ساکنان کشور درخواست کمک کرده است. مرکز مطبوعاتی پلیس تاجیکستان اعلام کرده است: "شهروندانی که در آشکار و دستگیر کردن جنایتکاران کمک کنند، از جانب وزارت داخله قدر‌شناسی کرده می‌شوند."

ضمناً، برای بار نخست است که پلیس تاجیکستان در آشکار کردن عاملان غارتگری از ساکنان کشور کمک خواسته و جایزه نیز وعده می‌دهد.

Image caption وزیر امور داخله تاجیکستان برای تحقیق مورد غارت تبعه هلند گروه ویژه‌ای از بازرسان را تأسیس داده است

این در حالیست که پیش از این توجه ویژه به حادثه غارتگری مشاهده نشده است و به این دلیل حدس زده می‌شود که این امر به اتباع خارجی بودن افراد آسیب‌دیده ربط دارد. هرچند روز دوشنبه ۱۱ ژوئن سرتیپ رحیم‌اف گروهی ویژه‌ و جایزه‌ای را برای دستگیر کردن مرتکبین حمله به صرافان تأسیس کرده است.

روز گذشته افراد نامعلوم به دو تن از صرافان در پایتخت، با استفاده از تفنگ بادی حمله کرده و ۹۰ هزار دلار مبلغ آنان را به سرقت برده‌اند.

مقامات تاجیکستان پیوسته برای جلب جهانگردان خارجی به کشور تلاش می‌کنند و چنین مواردی می‌تواند از سفر علاقه‌مندان به تاجیکستان جلوگیری کند.

این در حالیست که ماه گذشته یوهانس لیست، جهانگرد اتریشی در شهر دوشنبه مورد غارت قرار گرفت. افراد ناشناس دوچرخه او را در یکی از خیابان‌های دوشنبه ربودند.

آقای لیست ناچار شد توسط رسانه‌های گروهی برای بازپس گرفتن دوچرخه خود ۶۰۰ دلار جایزه اعلام کند. زیرا، به گفته آقای لیست، وی با این دوچرخه‌اش ۱۲ هزار کیلومتر مسافه را طی کرده و از ۱۲ کشور جهان دیدن کرده و قصد داشت سفر خود را به کشورهای دیگر آسیای جنوبی ادامه‌ دهد.

این مطلب در جامعه تاجیکستان واکنش‌هایی را به دنبال داشت. کاربران اینترنتی به آقای لیست کمک‌های خود را پیشنهاد کردند. یکی از این افراد به دوچرخه‌سوار اتریشی پیشنهاد کرد که آماده است دوچرخه خود را که در ژاپن به قیمت هشت هزار دلار خریداری کرده است، هدیه کند، زیرا "از اعمال هم‌وطنان خود شرمگین است."

در نهایت، بعد از چند روز از وقوع این حادثه "غارتگران" به آقای لیست دوچرخه او را بازپس داده و صاحب جایزه‌ای نیز شدند. دوچرخه‌سوار اتریشی بعد از این اتفاق تاجیکستان را ترک کرد.

پس از این اتفاقات موضوع شرایط جهانگردی در تاجیکستان در سایت‌های مختلف اجتماعی در بین گردشگران مورد مباحثه‌های زیادی قرار گرفت.

بسیاری از جهانگردان از پذیرایی صمیمانه مردم تاجیکستان قدردانی کرده و از فعالیت مأموران پلیس، گمرک و مرزبانی شدیداً انتقاد کرده اند.

گفته می‌شود که این مأموران با دلایل مختلف از جهانگردان خارجی تمع جویی کرده و تلاش می‌کنند از آن‌ها رشوه بستانند. برخی از این جهانگردان به همتایان خود مشورت می‌دهند که "بهتر است از سفر به تاجیکستان خودداری کنند."

به این دلیل، صاحب‌نظران از تصمیم وزیر امور داخله تاجیکستان برای تأسیس گروه ویژه بازرسان، برای آشکار کردن عاملان غارتگری شهروندان هلندی استقبال کردند.