مخالفت روسیه با استفاده از زور در سوریه در پی درخواست فرانسه

دود ناشی از درگیری ها در تلبیسه در استان حمص، عکس از شام نیوز وابسته به مخالفان حق نشر عکس na
Image caption دود ناشی از درگیری ها در تلبیسه در استان حمص

درحالی که فرانسه می گوید از شورای امنیت سازمان ملل متحد می خواهد طرح صلح کوفی عنان را لازم الاجرا کند، روسیه با استفاده از زور مخالفت کرده و به تندی به اتهامات آمریکا در مورد ارسال سلاح برای حکومت بشار اسد واکنش نشان داده است.

براساس اظهارات لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، این کشور خواهد خواست که طرح شش ماده‌ای کوفی عنان به موجب فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد ضمانت اجرایی نظامی داشته باشد.

آقای فابیوس گفت که مناقشه سوریه به ورطه "جنگ داخلی" افتاده است.

اما روسیه گفته است که از استفاده زور در سوریه حمایت نخواهد کرد.

به علاوه چین نیز مانند روسیه قبلا دو بار با تشدید فشارها علیه دولت سوریه مخالفت کرده است. هر دو کشور دارای حق وتو هستند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه در تهران به خبرنگاران گفت که روسیه نمی تواند بر آنچه با به کارگیری منشور سازمان ملل در مورد لیبی اتفاق افتاد چشم بپوشد. کشورهای غربی در مناقشه لیبی براساس قطعنامه سازمان ملل که خواستار حفاظت از غیرنظامیان می شد دست به عملیات هوایی علیه نیروهای ارتش آن کشور تحت فرماندهی معمر قذافی زدند که به سقوط او کمک کرد.

در همین حال هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا به روسیه هشدار داده است که اگر در مورد سوریه سازنده تر عمل نکند منافعش در منطقه آسیب خواهد دید.

او در واشنگتن به خبرنگاران گفت که مسکو گفته خواهان بازگشت صلح و ثبات به سوریه است و ادعا کرده که دارای منافعی حیاتی و روابطی در خاورمیانه است که قصد حفظ آن را دارد.

او افزود: "اگر آنها (روس ها) همین حالا سازنده تر عمل نکنند تمام اینها به خطر خواهد افتاد."

اظهارات خانم کلینتون یک روز پس از آن ادا می شود که آمریکا روسیه را به ارسال هلی کوپترهای جنگنده به دمشق متهم کرد، ادعایی که سرگئی لاوروف روز چهارشنبه قویا رد کرد.

آقای لاوروف در جریان دیداری از تهران تاکید کرد که روسیه "برخلاف آمریکا که مرتبا به منطقه سلاح می فروشد، هیچ کالایی در اختیار سوریه یا سایر کشورها برای استفاده علیه تظاهرکنندگان مسالمت جو نمی گذارد."

خانم کلینتون ساعاتی پس از اظهارات وزیر خارجه فرانسه، روسیه را ترغیب کرد به مذاکرات سازمان ملل ملحق شود.

جنگ داخلی؟

آقای فابیوس گفت که طرح عنان اکنون باید "با وارد کردن تحریم های خیلی سنگین دردناک" اعمال شود.

او گفت فورا با همکاران اروپایی و آمریکایی اش برای پیش گذاشتن تدابیر تازه "سخت تر" که نه فقط بشار اسد رهبر سوریه بلکه "مقام های ارتش و کلیه کسانی که از اسد حمایت می کنند" را هدف قرار خواهد داد وارد گفتگو خواهد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای فابیوس از بروز جنگ داخلی در سوریه نام برده است اما هم دولت سوریه و هم مخالفان منکر ورود به جنگ داخلی هستند

هرچند آقای فابیوس از بروز جنگ داخلی در سوریه نام برده است اما هم دولت سوریه و هم مخالفان منکر ورود به جنگ داخلی هستند.

وزارت خارجه سوریه در بیانیه ای "جنگ داخلی" را رد کرد و مناقشه را به عنوان "جنگی علیه گروه های مسلح که راه های تروریستی را برای دستیابی به اهداف" خود برگزیده اند توصیف کرد.

مخالفان نیز برچسب جنگ داخلی را رد می کنند و می گویند که این یک جنبش صلح آمیز است که تغییرات دموکراتیک می خواهد و فقط برای دفاع از خود دست به سلاح برده است.

خانم کلینتون گفت که سوریه "در حال سقوط به ورطه جنگ داخلی" است.

پیشتر آروه لادسو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور پاسداران صلح، گفته بود که با توجه به وضعیت جاری در سوریه، آن کشور قطعا گرفتار جنگ داخلی تمام عیار است.

آقای لادسو به عنوان نشانه های بروز جنگ داخلی در سوریه، گفته بود که نیروهای مخالف حکومت بر بخش های قابل توجهی از شهرها تسلط دارند در حالی که ارتش سوریه امکانات نظامی هر چه بیشتری را برای مقابله با آنان به کار گرفته است.

روز سه شنبه گزارش شد که ارتش سوریه از هلی کوپترهای توپدار برای حمله به مناطق شهری تحت تصرف نیروهای مخالف استفاده کرده که در نتیجه، تلفات سنگینی به غیرنظامیان ساکن این مناطق هم وارد شده است.

اوایل این هفته، سازمان ملل با اشاره به گزارش هایی از تجمع نیروهای دولتی در اطراف شهر حفا و احتمال بروز عملیات سنگین علیه این شهر، خواستار دسترسی ناظران صلح اعزامی سازمان ملل به این شهر شد اما مقامات سوریه به این درخواست پاسخ ندادند.

سرانجام روز سه شنبه، ارتش سوریه به ناظران اجازه داد تا از آخرین پاسگاه بازرسی در مسیر شهر حفا عبور کنند اما از آنجا که وضعیت منطقه "نا امن" به نظر می رسید، ناظران از ادامه سفر خودداری ورزیدند و در راه بازگشت، هدف سنگ پرانی گروهی از مردم خشمگین حومه شهر قرار گرفتند و به سوی آنان تیراندازی شد هر چند هیچیک از ناظران صلح در این حادثه آسیبی ندید.

مطالب مرتبط