احتمال استرداد موسس ویکی‌لیکس به سوئد پس از رای دیوان عالی بریتانیا

جولین آسانژ حق نشر عکس AFP
Image caption هواداران آقای آسانژ نگران آن هستند که پس از استرداد او به سوئد، این کشور موسس ویکی‌لیکس را در اختیار آمریکا قرار دهد

دیوان عالی بریتانیا امروز پنجشنبه، ۱۴ ژوئن درخواست وکلای جولین آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس برای از نو به جریان انداختن پرونده استرداد او به سوئد را رد کرد.

دیوان عالی بریتانیا امروز اعلام کرد که قضات این دیوان، درخواست وکلای آقای آسانژ برای رسیدگی مجدد به پرونده او را رد کرده‌اند و او باید به سوئد مسترد شود.

دیوان عالی بریتانیا، عالی‌ترین مرجع قضایی بریتانیا آخر ماه مه، رای به استرداد جولین آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس به سوئد داد.

این دیوان اعلام کرده است که آقای آسانژ تا دو هفته دیگر به سوئد مسترد نخواهد شد.

جولین آسانژ هنوز فرصت دارد تا با مراجعه به دادگاه حقوق بشر اروپا، خواهان تجدیدنظر در رای صادره شود اما کارشناسان حقوقی می گویند او شانس چندانی در این دادگاه نخواهد داشت.

هواداران آقای آسانژ نگران آن هستند که پس از استرداد او به سوئد، این کشور موسس ویکی‌لیکس را در اختیار آمریکا قرار دهد.

دادستانی سوئد از مدت ها پیش خواهان آن بوده که بریتانیا، جولین آسانژ را در ارتباط با شکایتی در مورد تجاوز و تعرض جنسی در اختیار آن کشور قرار دهد.

آقای آسانژ همواره اتهامات وارده به خود را رد کرده و طرح این ادعاها را به انگیزه های سیاسی ربط داده است.

جولین آسانژ ۴۰ ساله ضمن مخالفت با درخواست استرداد خود به سوئد، برای پاسخگویی به این اتهام بدون خروج از بریتانیا ابراز آمادگی کرده است.

وکلای آقای آسانژ می‌گویند حکم جلب صادر شده توسط دادستانی سوئد برای موسس ویکی‌لیکس، "فاقد ارزش" است.

ویکی لیکس تا کنون چند صد هزار نسخه اسناد محرمانه دولت آمریکا را به خصوص در زمینه روابط خارجی و دیدگاه‌های مقامات این کشور در مورد مسایل مختلف بین المللی منتشر کرده است.

انتشار این اسناد و مدارک موجب خشم و سرافکندگی دولت آمریکا شد.

مطالب مرتبط