دادگاه قانون اساسی مصر رای به انحلال مجلس سفلی داد

دادگاه عالی مصر حق نشر عکس Reuters
Image caption حضور نیروهای امنیتی در برابر این دادگاه در هنگام اعلام رای انحلال مجلس سفلی محسوس بود

دادگاه قانون اساسی مصر رای به انحلال مجلس سفلی مصر داده و گفته است که باید انتخابات جدیدی برای آن برگزار شود.

این دادگاه همچنین گفته است رویه‌ای که طبق آن انتخابات مجلس برگزار شد، خلاف قانون اساسی مصر بوده است.

خبرنگار بی بی سی در قاهره می‌گوید رای این دادگاه، ضربه ای اساسی به اخوان الملسمین است که در انتخابات موفق به کسب اکثریت آرا شد و اینک این احتمال وجود دارد که در انتخابات مجدد، بخشی از کرسی های خود را از دست دهد.

حضور نیروهای امنیتی در برابر این دادگاه در هنگام اعلام این رای محسوس بود.

یک عضو ارشد اخوان المسلمین گفته است که "هیچ احدی" حق انحلال مجلس را ندارد.

دادگاه قانون اساسی مصر همچنین قانون ممنوعیت حضور احمد شفیق، آخرین نخست وزیر دوران مبارک از شرکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور را لغو کرد.

مجلس تحت تسلط اسلامگرایان قانونی را تصویب کرده بود که به موجب آن مقامات دوره حکومت حسنی مبارک از شرکت در انتخابات منع می شدند.

رقیب آقای شفیق، محمد مرسی از اخوان المسلمین است.

احمد شفیق و محمد مرسی، هر کدام با بیش از ۵ میلیون رای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری راه یافتند.

آقای شفیق از رای صادره استقبال کرده و آقای مرسی، نامزد اخوان المسلمین گفته است که از این رای ناراضی است اما باید به آن احترام گذاشت.

رای مجادله بر انگیز دادگاه قانون اساسی که در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مصر صادر می شود، شورای نظامی حاکم را وادار به تشکیل جلسه اضطراری کرده است.

اخوان المسلمین می گوید این تصمیم، مصر را به یک "تونل تاریک" می فرستد.

حزب آزادی و عدالت در انتخابات سه ماه پیش ۴۶ درصد آرا را از آن خود کرده بود و عصام العریان عضو ارشد اخوان المسلمین هشدار داده است که این تصمیم، رئیس جمهوری آینده را بدون مجلس و قانون اساسی تنها رها خواهد کرد.

عبد المنعم ابو فتوح، از اعضای سابق اخوان المسلمین که در دور اول انتخابات ریاست جمهوری در ماه مه شرکت کرده بود گقت انحلال مجلس، یک کودتا به شمار می رود.

حزب سلفی نور که پس از اخوان المسلمین بیشترین رای را به دست آورد، در واکنش گفته است که این تصمیم نشان دهنده بی احترامی به اراده مردم است.

مطالب مرتبط